• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Biało-czerwony Gdańsk

  Jan Hlebowicz

  dodane 01.05.2013 10:26

  Iluminacje w barwach narodowych pojawiły się na pięciu gdańskich obiektach.

  W nocy z 30 kwietnia na 1 maja Pomnik Poległych Stoczniowców, Pomnik Jana III Sobieskiego, żółty wiadukt naprzeciwko Placu Zebrań Ludowych oraz na dwa wiadukty (m.in. „Oko Saurona”) w ciągu Alei Armii Krajowej zmieniły swoje oblicza. Obiekty rozświetliły się barwami polskiej flagi. Iluminacje będzie można oglądać przed dwie następne noce.

  Wszystko w związku z trzecią edycją „Majówki z Polską”, akcją organizowaną przez Bronisława Komorowskiego, Prezydenta RP. Jej celem jest radosne obchodzenie Dnia Flagi i Dnia Polonii i Polaków za Granicą (2 maja) oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

  Jak zapewnia Katarzyna Kaczmarek, rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku wszystkie iluminowane obiekty zostaną sfotografowane. Powstanie również film. Całość dokumentacji będzie wysłana do Pałacu Prezydenckiego. Tradycją ubiegłorocznych „Majówek z Polską” najpiękniejsze dekoracje otrzymają wyróżnienia podczas obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego.

  Dodatkowo flagami narodowymi udekorowane są gdańskie ulice: Trakt św. Wojciecha, ul. Okopowa, ul. Wały Jagiellońskie, ul. Podwale Grodzkie, al. Zwycięstwa włącznie z Traktem Konnym, al. Grunwaldzka do granicy z Sopotem, ul. 3 Maja, plac Solidarności, ul. Doki, ul. Wały Piastowskie, ul. Jana z Kolna (do kładki), ul. Łagiewniki, ul. Stolarska, ul. Gnilna, ul. Rajska, ul. Spacerowa, Stary Rynek Oliwski i ul. Opata Jacka Rybińskiego.

  Flagi masztowe zostały zawieszone przy ul. Grunwaldzkiej (przed dawnym Cristalem) oraz na placu Józefa Piłsudskiego. Są umieszczone także w stojakach przy pomnikach: Jana III Sobieskiego i „Tym co za polskość Gdańska”.

  Biało-czerwona iluminacja pojawi się również na budynku Rady Miasta w nocy z 2 na 3 i z 3 na 4 maja w godzinach 21.30-4.00.

  - Święta majowe to święta radości i dumy. Dlatego zwróciłem się z apelem do samorządów i wielu instytucji z prośbą, byśmy razem zadbali o to, żeby jak najwięcej domów w Polsce było ozdobionych biało-czerwonymi flagami - mówi prezydent Komorowski.

  Akcję „Majówka z Polską” promują Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Województw RP, Unia Miasteczek Polskich, Unia Metropolii Polski.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół