• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Wspomnienie o świętych papieżach

  Jan Hlebowicz

  dodane 02.05.2014 16:43

  Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź podzielił się z wiernymi swoimi wspomnieniami o świętych Janie XXIII i Janie Pawle II.

  Abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański 1 maja w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi na gdańskim Krakowcu, przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. 

  - Moje pokolenie z seminarium żyło postacią Jana XXIII, nazywanego "papieżem dobroci". Jego encyklika "Pacem in Terris" o pokoju między wszystkimi narodami opartym na prawdziwe, sprawiedliwości, miłości i wolności, jest kamieniem węgielnym XX wieku - podkreślił metropolita gdański.

  - Myśli "papieża dobroci" wynikały z konkretnych, bolesnych doświadczeń - kontynuował hierarcha. Ojciec św. przeżył I wojnę światową i patrzył na tysiące zabitych jako kapelan armii włoskiej. Gdy byłem biskupem polowym Wojska Polskiego często nawiązywałem do postaci Jana XXIII i jego encykliki - przyznał abp Głódź. 

  - Jan XXIII był również papieżem, który odznaczył się odwagą ,zwołując Sobór Watykański II. Widział, że Kościół potrzebuje "aggiornamento", czyli nowego powiewu Ducha - podsumował arcybiskup.  

  Abp Głódź opowiedział również o swoich spotkaniach z św. Janem Pawłem II. - Ilekroć przyjeżdżałem do Rzymu papież pytał, czy w Ojczyźnie rozwija się kult Józefa Piłsudskiego - wspominał metropolita gdański.

  Karol Wojtyła senior służył pod rozkazami marszałka Piłsudskiego. Był kapitanem Wojska Polskiego, uczestnikiem I wojny światowej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został skierowany do Wadowic wraz z 12 Pułkiem Piechoty. Formacja ta wsławiła się bohaterstwem w wojnie obronnej z bolszewikami w latach 1919-1920. - M.in. dlatego kwestia kultywowania pamięci o Piłsudskim interesowała papieża - podkreślił arcybiskup.

  Po uroczystej Eucharystii nastąpiło poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II ufundowanego przez Marię i Andrzeja Sadza. - W dzisiejszych czasach, kiedy upamiętnianie osób zasłużonych dla Polski, spotyka się z krytyką różnych środowisk, chciałbym podziękować za mądrą, roztropną, odpowiedzialną decyzję budowy tego monumentu - zwrócił się do fundatorów abp Głódź. - To pięknie wykonany pomnik. Prawdopodobnie pierwszy na Pomorzu, a być może w całej Polsce, z napisem "święty" przy imieniu papieża Polaka - dodał hierarcha.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół