• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • 600 lat ze św. Jakubem

  Jan Hlebowicz

  dodane 15.03.2015 17:09

  - Dzięki ciężkiej i wytrwałej pracy braci kapucynów, kościół św. Jakuba został odbudowany po II wojnie światowej i może dziś służyć mieszkańcom Gdańska - powiedział bp Wiesław Szlachetka.

  Odprawiona 15 marca uroczysta Msza św. była głównym punktem obchodów 600-lecia konsekracji gdańskiego kościoła pw. św. Jakuba. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Szlachetka, który w homilii przypomniał bogatą historię świątyni oraz podkreślił jej znaczenie w dziejach Gdańska.

  - Od momentu poświęcenia w 1415 roku był to kościół przyszpitalny, zbudowany przez fundację gildii szyprów gdańskich, mający zapewnić opiekę nad chorymi, kalekimi, starymi żeglarzami i ich rodzinami - mówił duchowny. Z czasem szpital zaczął troszczyć się nie tylko o marynarzy, ale i pozostałych mieszkańców nadmotławskiego grodu.

  -  Świątynia przekazana Polakom w 1551 roku, stała się ostoją patriotyzmu. Nawet po przejęciu kościoła przez protestantów, były w nim głoszone kazania w języku polskim - zaznaczył bp Szlachetka.

  Na początku XIX wieku świątynia została zajęta przez wojska francuskie i przeznaczona na obóz dla jeńców pruskich i rosyjskich. Osiem lat później przestała pełnić funkcję sakralną. Mieściły się w niej m.in. biblioteka miejska czy szkoła nawigacyjna.

  - W roku 1946 zniszczony w działaniach wojennych kościół przejęli bracia kapucyni. To oni odbudowali go i z wielką troską przywrócili mu pierwotną świetność. Chciałbym im za to serdecznie podziękować - podkreślił biskup.

  - Dzieje kościoła św. Jakuba nakreślają swoistą symbolikę Kościoła powszechnego, który troszczy się przede wszystkim o zbawienie człowieka, ale nie ukrywa również swej troski o doczesność. Troska ta przejawia się m.in. w organizowaniu dzieł miłosierdzia, ale też w inspirowaniu do tworzenia piękna i zdobywania wiedzy oraz pielęgnowaniu tradycji patriotycznych - zakończył bp Szlachetka.

  Obchodom 600-lecie konsekracji kościoła pw. św. Jakuba towarzyszyła konferencja naukowa pt. "Między Gdańskiem a Santiago" oraz wyjątkowy koncert, podczas którego Schola Gregoriana Silesiensis wykonała śpiewy liturgiczne według Kodeksu Kalikstyńskiego pochodzącego z XII wieku i przechowywanego w kościele pw. św. Jakuba w Santiago de Compostela.

  Ważnym punktem uroczystości było także otwarcie wystawy prezentującej dzieje kościoła, szpitala i bram św. Jakuba. Zwiedzający mogli też prześledzić szlaki pielgrzymie między Gdańskiem a Santiago de Compostela, głównym miejscem kultu św. Jakuba w Europie.

  Honorowy patronat nad obchodami 600-lecia kościoła pw. św. Jakuba objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół