Nowy Numer 11/2018 Archiwum

Muzyczny hołd dla św. Jana Pawła II

- Dzisiejszy koncert jest formą hołdu dla naszego wielkiego papieża Polaka i inspiracją do duchowego przeżycia Triduum Paschalnego - powiedział na wstępie ks. Waldemar Waluk, proboszcz archikatedry oliwskiej.

Z okazji 10. rocznicy śmierci Jana Pawła II 1 kwietnia w archikatedrze oliwskiej odbył się wyjątkowy Koncert Papieski zorganizowany przez Filharmonię Bałtycką.

Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, którą poprowadził jej dyrektor artystyczny Ernst van Tiel, wykonała najpopularniejsze kompozycje Mozarta i Schuberta, zaliczane do największych arcydzieł w historii muzyki. Wśród nich znalazły się m.in. XL Symfonia g-moll Mozarta, zwana "Wielką", czy VIII Symfonia h-moll "Niedokończona" F. Schuberta. W koncercie wziął udział również fagocista Mirosław Pachowicz.

Filharmonia Bałtycka od lat, dwa razy do roku, upamiętniając śmierć i wybór Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, organizuje koncerty w katedrze oliwskiej. Przypomina zarazem, że Karol Wojtyła był nie tylko papieżem, ale również aktorem, poetą i dramaturgiem.

Dlatego nieodłącznym elementem organizowanych Koncertów Papieskich jest recytacja tekstów, które wyszły spod pióra ojca świętego. Tak było i tym razem. Fragmenty "Tryptyku rzymskiego" wyrecytowali aktorzy Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Gdańska wstęp na koncert był wolny.

« 1 »

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy