• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • "Gloria" w Pelplinie

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 18.04.2015 05:15

  - To przedostatni z planowanych koncertów. Wystąpiły w nim dwa znakomite chóry ze Starogardu i Grudziądza oraz orkiestra szkoły muzycznej z Torunia - mówi ks. Wincenty Pytlik, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie.

  Brawurowe wykonanie utworu "Gloria" Antonia Vivaldiego było głównym punktem programu kwietniowej imprezy z cyklu Koncerty Czwartkowe, odbywającej się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Wśród artystów znaleźli się śpiewacy z chórów Adalbertus ze Starogardu Gdańskiego oraz Tibi Mariae z Grudziądza i młodzi muzycy z orkiestry toruńskiej szkoły muzycznej. - To najbardziej rozbudowany zespół, jaki występował w naszym muzeum - podkreśla ks. dyrektor. Impreza zgromadziła około 200 osób.

  - Podczas trzech pierwszych sezonów Koncertów Czwartkowych odbywało się 10 koncertów. Tym razem w harmonogramie jest ich tylko 5. Mimo to, w miesiącach, w których nie planowaliśmy imprez, zawsze odbywało się jakieś spotkanie z muzyką - wyjaśnia ks. Pytlik. - W listopadzie mieliśmy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Połowę utworów wykonywał zespół, drugą część śpiewali widzowie. Wytworzyła się już taka tradycja, że staramy się ich wciągać w śpiew.

  Każdy z koncertów swoim charakterem nawiązuje do przeżywanego przez Kościół okresu liturgicznego. - W grudniu był koncert adwentowy, w styczniu - wspólne śpiewanie kolęd, później koncert karnawałowy. W marcu otwieraliśmy wystawę "Ocalone przez BGŻ". Wówczas odbył się koncert polskich pieśni pasyjnych - dodaje ks. Pytlik.

  - Już teraz zapraszam na koncert kończący tegoroczny sezon, który odbędzie się 18 czerwca. Informacje o pozostałych wydarzeniach kulturalnych można znaleźć na stronie naszego muzeum pod adresem: www.muzeum.diecezja.org/muzeum/ - zachęca ks. dyrektor.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół