• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Nowe murale na Zaspie

  Jan Hlebowicz

  dodane 10.07.2015 17:40

  Zużyli tysiące litrów farb i kilkadziesiąt razy wspięli się na wysokość 11. piętra. Artyści z Hiszpanii, Urugwaju, Grecji, Rosji i Polski zaprezentowali na gdańskiej Zaspie kolejne wielkoformatowe obrazy.

  Już po raz siódmy do Gdańska przyjechali artyści z całego świata, by podczas Festiwalu Malarstwa Monumentalnego "Monumental Art" stworzyć na gdańskiej Zaspie kolejne wielkoformatowe obrazy. Prace na rusztowaniach rozpoczęły się 29 czerwca, a wernisaż z muzyką na żywo i prezentacją murali odbył się 10 lipca.

  - "Każdy dzień jest ważny" - tak brzmiało motto tegorocznej edycji festiwalu stanowiące inspirację dla artystów wykonujących murale - mówi Piotr Szwabe, kurator "Monumental Art". - Każda chwila i moment z dnia są ważne, by móc iść drogą prowadzącą do szczęścia, by przeżywać i uczyć się życia, doceniać zwykłą codzienność, w której trzeba nauczyć się "wynajdować" poezję, smak dnia w dziwnym pogmatwanym świecie pełnym zagrożeń i zawiści - dodaje. 

  Nowe prace powstały przy ul. Skarżyńskiego 4a, Pilotów 12f, Pilotów 13g, Pilotów 16a i Nagórskiego 9a. 

  Celem festiwalu jest stworzenie zintegrowanej galerii malarstwa monumentalnego oraz zbudowanie największej w Europie kolekcji prac malarstwa wielkoformatowego uznanych artystów ze świata. Obecnie Zaspę ozdabia aż 54 murali. Jeden z wielkoformatowych obrazów przedstawia wizerunki św. Jana Pawła II oraz Lecha Wałęsy. 

  - Szlakiem murali oprowadzają mieszkańcy Zaspy - Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, którzy podczas bezpłatnych spacerów opowiadają anegdoty dotyczące powstania obrazów, przybliżają biogramy i prace artystów, założenia architektoniczne osiedla i historie jego powstania wszystkim zainteresowanym osobom - uzupełnia Marta Bednarska z Instytutu Kultury Miejskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół