• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Morenie bliżej do Śródmieścia

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 26.08.2015 23:59

  Na miesiąc wcześniej niż pierwotnie planowano mieszkańcy gdańskiej dzielnicy Piecki-Migowo będą mogli korzystać z nowej linii tramwajowej łączącej pętlę Siedlce z przystankiem PKM Brętowo i skrzyżowaniem ul. Bulońskiej i Myśliwskiej. Przedstawiciele mediów przejechali tą trasą w środę 25 sierpnia.

  Nowa linia liczy 8 przystanków i przebiega od pętli Siedlce przez ul. Nowolipie i Rakoczego do przystanku PKM Brętowo.

  - Koszt inwestycji to 139 mln zł, z czego Unia Europejska zapewniła ok. 60 proc. dofinansowania - mówił podczas uroczystości poprzedzającej pierwszy przejazd trasą Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Włodarz miasta ogłosił także, że nowa linia rozpocznie normalną pracę już w poniedziałek 31 sierpnia. Jest to związane z planowanym na koniec sierpnia rozruchem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

  - Trzeba było zbudować całą sieć układu komunikacji miejskiej, który będzie do przystanków PKM dowoził pasażerów lub też ich odbierał - mówił P. Adamowicz. Zaznaczył, że planowana od lat 80. XX w. linia nie miała wielkich szans na realizację. Jak stwierdził, wybudowanie trasy stało się możliwe dzięki wcześniej przygotowanym odważnym planom oraz dobrej współpracy miasta z Urzędem Marszałkowskim. - Mam nadzieję, że mieszkańcy rozbudowującej się cały czas dzielnicy Piecki-Migowo będą się cieszyć z możliwości szybszego dotarcia do Śródmieścia i innych dzielnic - dodał.

  Dziennikarze podczas przejazdu mogli zwiedzić proponujący podróżnym nowatorskie rozwiązanie komunikacyjne przystanek PKM Brętowo. Tramwaj, który wcześniej pokonuje mierzącą 11 m wysokości estakadę wzdłuż ul. Rakoczego, zatrzymuje się przy peronie kolei metropolitalnej, co umożliwia wygodną przesiadkę na pociąg. Wraz z powstaniem nowej linii tramwajowej przebudowano i usprawniono także organizację ruchu przez Morenę w ciągu ulic Nowolipie i Rakoczego.

  Z nowego połączenia cieszą się nie tylko mieszkańcy Moreny. - Siedlce są dzielnicą tranzytową, więc otwarcie nowego połączenia z Moreną, która jest i strategicznie i komunikacyjnie związana z Siedlcami, pomoże nie tylko przemieszczać się mieszkańcom obu dzielnic - ocenia Karol Nawrocki, przewodniczący Rady Dzielnicy Siedlce. - Mamy wielką nadzieję, że pomoże także w utrzymaniu przedsiębiorcom, którzy mają swoje punkty na tej pętli.

  - Trzeba wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańcom dzielnic Karczemki i Jasień i tak dobrać rozkład jazdy, aby im pomóc. Uznaję ich protesty za zasadne - komentuje protesty związane ze zmianą tras autobusów dowożących pasażerów z tych dzielnic do Śródmieścia, wydłużającą ich podróż o kilkadziesiąt minut. - Oczywiście, wszystko można zgrać. I mam nadzieję, że pan prezydent i miejscy urzędnicy na taką wrażliwość sobie pozwolą.

  Jeszcze kilkanaście minut przed planowanym przejazdem tramwaju z samorządowcami i dziennikarzami na torach przy ul. Rakoczego można było zobaczyć pracującą koparkę oraz robotników, którzy, przycinając betonowe płyty, wzniecali tumany białego kurzu. Po uroczystości wielu z robotników powróciło do dalszej pracy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół