• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Morze szansą rozwoju Polski

  Jan Hlebowicz

  dodane 07.12.2015 22:20

  - Morze stanowi inspirację dla ludzi ambitnych i ciekawych świata. Jest szansą rozwoju Polski - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

  W katedrze oliwskiej 7 grudnia odprawiona została uroczysta Msza św. z okazji 95-lecia Akademii Morskiej w Gdyni. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Głódź.

  Metropolita gdański w homilii przypomniał historię powstania polskiego szkolnictwa morskiego. - Akademia Morska to pierwsza tego typu uczelnia w Polsce. 8 grudnia 1920 roku wiceadmirał Kazimierz Porębski, szef Departamentu dla Spraw Morskich, uroczyście otwarł szkołę w Tczewie z dwoma wydziałami - nawigacyjnym i mechanicznym. Kupiono także jednostkę szkolną "Lwów" - mówił abp Głódź.

  Nietypowa data inauguracji nauki w pierwszej polskiej szkole morskiej wynikała z historycznych okoliczności tamtego czasu. Przyjęci na pierwszy rok nauki, prosto po egzaminach wstępnych, zostali zmobilizowani do wojska w związku z sowiecką ofensywą. Dopiero zwycięstwo nad bolszewikami pozwoliło na dokonanie formalnego rozpoczęcia nauki.

  Przeniesienie szkoły do Gdyni nastąpiło 10 lat później. 8 grudnia 1930 roku odbyło się uroczyste poświęcenie nowego kompleksu gmachów wybudowanych przy ul. Morskiej, gdzie do dzisiaj mieści się główna siedziba Akademii Morskiej. W tym samym roku "Lwów" został wymieniony na nowy szkolny żaglowiec - "Dar Pomorza".

  - Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za dokonania Akademii Morskiej i modlimy się o kolejne sukcesy - zaznaczył abp Głódź.

  W Mszy św. uczestniczyli rektorzy polskich uczelni technicznych obecni na ogólnopolskiej konferencji (7 i 8 grudnia), której gospodarzem jest Akademia Morska w Gdyni. Konferencja rektorów zbiega się z uroczystymi obchodami 95-lecia polskiego szkolnictwa morskiego i tradycyjnym Świętem Szkoły.

  - Drodzy rektorzy polskich uczelni technicznych, profesorowie, studenci, to dobrze, że w programie tak ważnej dla was uroczystości znalazł się także czas na wyciszenie, odwiedzenie katedry oliwskiej, a przede wszystkim na udział w Mszy św. Życzę wam udanych obchodów - zakończył metropolita gdański.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół