• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Zawsze wierni służbie

  Justyna Liptak

  dodane 06.03.2016 19:50

  – W czasie Mszy św., na ołtarzu pragnę złoży szczególne podziękowanie za waszą gorliwość. Za świadectwo, które codziennie dajecie swoim życiem i zaangażowaniem w posługę w kościele – mówił do członków Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis" biskup Zbigniew Zieliński.

  Kościelna Służba Mężczyzn „Semper Fidelis" archidiecezji gdańskiej obchodziła 29. rocznicę powstania. Z tej okazji 6 marca w kościele pw. św. Ignacego Loyoli w Gdańsku – Starych Szkotach została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna, której przewodniczył bp Zbigniew Zieliński. W czasie Eucharystii biskup przyjął do grona Kościelnej Służby Mężczyzn nowych członków.

  – Spotykamy się po raz 29., aby przeżyć wspólnie kolejny jubileusz. To nasze dzisiejsze spotkanie wiąże się z odnowieniem przyżeń, z którymi chcemy iść w kolejny duszpasterski rok. Pomnażając nasze siły i odnawiając naszą wolę służenia Kościołowi, a w nich Chrystusowi i drugiemu człowiekowi. Ta modlitwa to również okazja do podziękowania za poprzedni rok posługi – mówił bp Z. Zieliński.

  – Ten rok jest o tyle bardziej szczególny, że łączy w sobie tak wiele ważnych wydarzeń – 1050. rocznica Chrztu Polski czy ogłoszenie Roku Miłosierdzia. Te wydarzenia są dla nas okazją do przemyśleń – podkreślił duszpasterz.

  – Niech, zatem to kolejne spotkanie wpisujące się także w czas Wielkiego Postu przybliży nas do tajemnicy paschalnej – do wartości i mocy Bożego miłosierdzia i pomoże każdemu z nas bez wyjątku, tym bardziej, im bardziej jesteśmy zaangażowani w życie Kościoła poprzez przynależność do KSM. Aby nasza posługa była autentyczna i byśmy byli świadkami Bożego miłosierdzia – w świecie, w Kościele, w naszych damach i parafiach także – mówił bp Z. Zieliński.

  KSM „Semper Fidelis” jest darem pontyfikatu Jana Pawła II, gdyż została powołana do pomocy w organizacji pierwszej wizyty papieża Polaka na Wybrzeżu w 1987 roku. Członkowie KSM zapewniali porządek i bezpieczeństwo podczas nabożeństw i spotkań z udziałem papieża Polaka. Do służby tej zgłosiło się ponad 10 tysięcy mężczyzn.

  Po wizycie Jana Pawła II wielu mężczyzn wyraziło chęć dalszego służenia Kościołowi gdańskiemu. W tej sytuacji biskup Tadeusz Gocłowski w styczniu 1988 roku ustanowił stałe duszpasterstwo mężczyzn na szczeblu diecezjalnym i parafialnym. Członkowie KSM w liczbie 5500 pełnili także swoją służbę podczas wizyty ojca świętego Jana Pawła II na hipodromie w Sopocie w 1999 roku.

  Statutowym zadaniem duszpasterstwa KSM „Semper Fidelis” jest działanie na rzecz odnowy religijnej w wymiarze osobistym, rodzinnym i społecznym przez uświęcenie życia, pielęgnowanie tradycji chrześcijańskiej, a także bezpośrednia posługa Kościołowi w czasie uroczystości kościelnych i uczestniczenie w życiu Kościoła w wymiarze duchowym i materialnym.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół