Nowy Numer 12/2018 Archiwum

Kontrowersje wokół przebudowy kina "Neptun"

Magdalena Błeńska, posłanka Kukiz'15, złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Sprawa dotyczy przebudowy kina "Neptun" w centrum Gdańska.

Za dwa lata w miejscu legendarnego kina "Neptun" powstanie hotel z lokalami usługowymi. Inwestycja warta 38 mln zł już się rozpoczęła.

Jak twierdzi poseł Błeńska, konserwator popełnił przestępstwo, bo odstąpił od konieczności przeprowadzenia wyprzedzających badań archeologicznych. Ich brak - zdaniem posłanki - może doprowadzić do zniszczenia słabo zachowanych śladów najstarszego osadnictwa wczesnośredniowiecznego na terenie Gdańska.

Wcześniej ten sam problem zauważyli archeolodzy i historycy. - Dokładnie przeanalizowaliśmy dostępne w tej sprawie dokumenty i potwierdziły się wszelkie wątpliwości zgłaszane nam przez środowisko gdańskich archeologów oraz we wcześniejszych doniesieniach medialnych. Uważam, że proces podejmowania decyzji w tej sprawie budzi zbyt wiele obiekcji i sprawą powinny zająć się organy ścigania - wyjaśnia posłanka. - Już 18 lutego przekazaliśmy dostępne nam informacje wojewodzie z prośbą o interwencję, niestety bezskutecznie. Być może jedna z nielicznych możliwości zbadania najdawniejszych dziejów Gdańska została właśnie pogrzebana.

Wojewódzki Konserwator Zabytków sprawy na razie nie komentuje.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy