• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Kolęda na diabelskich skrzypcach

  Jan Hlebowicz Jan Hlebowicz

  dodane 10.12.2016 16:30

  Regionalne stroje, burczybasy i kociewska gwara, czyli eliminacje do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

  W Pałacu Młodzieży im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku 10 grudnia odbyły się regionalne eliminacje do 23. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

  Swoje umiejętności zaprezentowało kilkadziesiąt solistów i zespołów. Szczególne wrażenie na jury i publiczności zrobił występ zespołu "Lubichowskie Kociewiaki". Młodzi artyści, ubrani w regionalne stroje, zaśpiewali w gwarze kociewskiej mało znane kolędy i pastorałki, m.in. "My też pastuszkowie" i "Dlaczego dzisiaj".

  - Jesteśmy zespołem regionalnym. Wskazują na to nasze biało-czerwono-niebieskie stroje. Ich podstawowym elementem jest wyszyta na kamizelce choinka. Używamy też nietypowych instrumentów, na przykład burczybasu, czyli instrumentu zbudowanego z beczki, której dno z jednej strony pokrywa zwierzęca skóra. W niej robi się otwór, a następnie przymocowuje koński ogon - mówią Klaudia Rzóska i Klaudia Zielińska.

  "Lubichowskie Kociewiaki" grają też na diabelskich skrzypcach. - Na szczycie długiego kija osadzona jest maska diabła o wiechowatych włosach wyłażących spod kapelusza, którego rondo przyozdabiają dzwoniące przy każdym ruchu blaszki - wyjaśniają członkinie zespołu.

  - Nasz zespół, który istnieje już od 21 lat, to nie tylko muzyka. To przede wszystkim przekazywanie z pokolenia na pokolenie kociewskich tradycji i kultury oraz nauka naszej gwary. Cieszy to, że młodzi ludzie chętnie przychodzą na próby i prezentują swoje możliwości szerszej publiczności. Są dumni z tego, kim są i skąd pochodzą - zaznacza Franciszek Lewicki, kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie.

  - Udział w festiwalu daje nam możliwość konfrontacji z innymi zespołami, dodaje naszym wokalistom i muzykom pewności siebie, ale też wskazuje na pewne braki, które możemy nadrobić. To także okazja do zawarcia bliższych znajomości i przyjaźni - dodaje.

  Finał festiwalu odbędzie się 12-15 stycznia 2017 roku. Patronem medialnym wydarzenia jest "Gość Niedzielny".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Arto
   12.12.2016 14:41
   "Występ zespołu "Lubichowskie Kociewiaki" porwał publiczność" - jaką publiczność?
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół