• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Z Groty Narodzenia Pańskiego do Gdańska

  Justyna Liptak Justyna Liptak

  dodane 14.12.2016 20:05

  - Betlejemskie Światło Pokoju to nawiązanie do narodzin Chrystusa - mówił bp Zbigniew Zieliński do zgromadzonych na Długim Targu harcerzy i harcerek.

  W środę 14 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju po raz kolejny zapłonęło w Gdańsku. Na Długim Targu, obok Fontanny Neptuna zgromadzili się nie tylko harcerze i harcerki, ale także mieszkańcy Trójmiasta.

  Tegoroczne hasło sztafety brzmi: "Odważnie twórzmy pokój". Słowa te nawiązują do cytatu z Ewangelii wg. św. Mateusza: "Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi".

  Jeszcze przed zapaleniem Światła, 1. Artystyczna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska z Hufca ZHP Sztum im. I Dywizji Kościuszkowskiej zaprezentowała krótkie przedstawienie zainspirowane hasłem sztafety. - Tak, jak przedstawili to nasi koledzy w trakcie spektaklu - bądźmy odważni w naszych działaniach i nie bójmy się tworzyć  pokoju - zachęcał hm. Artur Glebko, komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP.

  W przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju uczestniczył bp Zbigniew Zieliński. - Harcerstwo to fantastyczna idea. Dostrzec to można, choćby tu – na Długim Targu. To przyniesione z Betlejem światło, właśnie dzięki harcerzom, możemy zabrać do naszych domów, kościołów i wspólnot - podkreślił biskup.

  - Betlejemskie Światło Pokoju to nawiązanie do narodzin Chrystusa. On przyniósł światu pokój oparty na zachowywaniu zasad i wartości - mówił bp Z. Zieliński.

  - Życzę nam z całego serca, abyśmy to Światło, którym jest Bóg nieśli, nie tylko w tych lampionach, ale by było ono obecne w naszych myślach, słowach i czynach, gdyż tylko taka postawa gwarantuje zaistnienie i przetrwanie prawdziwego pokoju - dodał biskup.

  Na zakończenie spotkania przedstawiciele poszczególnych hufców podzielili się Betlejemskim Światłem Pokoju, które zabrali do swoich miast.


  Sztafeta Betlejemskiego Światła Pokoju zaczyna się w Grocie Narodzenia Pańskiego, gdzie płonie wieczny ogień. To właśnie od niego, co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów przez kraje i kontynenty obiega świat. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół