• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Studnia bez dna

  ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

  dodane 26.04.2017 23:52

  W gdyńskiej parafii NSPJ odbyło się sympozjum poświęcone nauczaniu Jana Pawła II.

  Po raz kolejny w gdyńskiej parafii NSPJ odbyło się sympozjum papieskie, zorganizowane przez Gdańskie Archidiecezjalne Kolegium Teologiczne, Klub Myśli Jana Pawła II oraz Instytut Kultury Chrześcijańskiej. Tym razem jego tematem była maryjność w nauczaniu papieża Polaka.

  - Nauczanie św. papieża Jana Pawła II jest dla nas, katolików, studnią bez dna. Jego zasoby są wręcz niewyczerpane - mówił na rozpoczęcie sympozjum ks. prof. dr hab. Jacek Bramorski, rektor GAKT.

  Pierwszy z trzech wykładów, wygłoszony przez ks. dr. Grzegorza Śwista, poświęcony był przesłaniu Jana Pawła II, jakie skierował on w Gdyni do ludzi pracy.

  - Papież mówił o roli pracy w życiu człowieka. O tym, że praca nie jest karą za grzechy, ale człowieka uświęca. Co więcej, podkreślał, że o wartości człowieka nie decyduje rozmiar wykonanej pracy ani ilość zarobionych pieniędzy. Ojciec Święty swoje słowo kierował wprawdzie do stoczniowców, portowców i marynarzy, a od tego czasu struktura zatrudnienia na Wybrzeżu bardzo się zmieniła. Jednakże dzisiaj jeszcze mocniej niż wtedy konsumpcjonizm wdziera się w nasze życie. Dlatego właśnie to słowo wypowiedziane wówczas przez papieża pozostaje dla nas wciąż aktualne - ocenia ks. dr Krzysztof Drews, dyrektor GAKT.

  Na zakończenie uczestnicy spotkania złożyli swoje podpisy pod listem skierowanym do pomysłodawczyni papieskich sympozjów - Aurelii Polańskiej   Na zakończenie uczestnicy spotkania złożyli swoje podpisy pod listem skierowanym do pomysłodawczyni papieskich sympozjów - Aurelii Polańskiej ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Drugim tematem było orędzie fatimskie i jego miejsce w nauczaniu Jana Pawła II. Dr Dorota Dźwig pokazała, że Fatima niejako wpisała się w życie Jana Pawła II. Kluczowym momentem w tej kwestii był zamach na papieża. Dr Dźwig podkreślała także konieczność naśladowania Maryi w codziennym życiu, na co wskazywał Jan Paweł II. - Maryję naśladujemy w posłuszeństwie wiary. Uczymy się ducha pokory. Mamy niejako zapraszać Maryję do swojego wnętrza - mówiła dr Dźwig.

  Wystąpienie ks. dr. Drewsa, które kończyło sesję wykładową, przybliżyło uczestnikom mariologiczne akcenty nauczania papieża Jana Pawła II, które znalazły się w jego homiliach wygłoszonych podczas pielgrzymek do ojczyzny.

  Sympozja teologiczne poświęcone osobie i nauczaniu Jana Pawła II odbywają się w gdyńskiej parafii NSPJ dwa razy w roku. - Pierwsze organizujemy zawsze w październiku, w związku z rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, drugie związane jest z rocznicą jego beatyfikacji i kanonizacji. Dzisiejsze spotkanie jest jednak szczególne. Odbywa się bowiem w przededniu 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Gdyni - wyjaśnia ks. Drews.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół