• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • To jest wasz drogowskaz

  Justyna Liptak Justyna Liptak

  dodane 09.06.2017 21:29

  W piątek 9 czerwca w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku poświęcono sztandar Polskiego Związku Katolicko-Społecznego.

  Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Józef Domoradzki CR, proboszcz parafii. - Gromadzimy się dziś, nie tylko wokół ołtarza Jezusa Chrystusa, ale otaczamy również ten niezwykły znak naszego spotkania - nowy sztandar Polskiego Związku Katolicko-Społecznego - mówił na wstępie ks. J. Domoradzki.

  Kaznodzieja nawiązał do Ewangelii św. Mateusza o talentach. -  W kontekście naszej uroczystości możemy rozumieć sztandar, jako dany nam talent - symbol pracowitości, rzetelności, sprawiedliwości i uczciwości. Jest on również drogowskazem, który wskazuje nam drogę, którą mamy w przyszłości podążać - wyjaśniał proboszcz.

  Ks. J. Domoradzki podkreślał jednocześnie, że sztandar to wyzwanie, którego pojedli się członkowie PZKS. - Od was zależy, co zrobicie z tym talentem - z tym dumnym zasłużonym znakiem związku. Czy wzniesiecie go z radością, ale i odpowiedzialnością, sprawiedliwością i godnością - tak żeby was wewnętrznie umacniał, pomnażał siły i dodawał nadziei. Czy też, jak ten nieroztropny sługa z Ewangelii, zamkniecie go w gablocie - zakopiecie ten talent dany przez Boga i ludzi - mówił kaznodzieja.

  - Ten sztandar zobowiązuje, wszystkich tych, którzy będą się pod nim gromadzić, do jeszcze lepszej pracy. Wasze motto: "Bogu, Ludziom, Ojczyźnie" zobowiązuje do troski i służby tym największym wartościom. Sztandar ma również zadanie jednoczyć wszystkich. Bo zawsze w historii było tak, że ludzie gromadzili się wokół swoich symboli. Na waszym sztandarze jest wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, wiemy jak wielką miłością ukochała nasz naród i jaką rolę odegrała w dziejach naszej historii - mówił proboszcz.

  - Dziś odrobinę tego sztandaru przyjmujecie wszyscy. Jesteście połączeni nitkami tego znaku w nierozerwalną całość. Niech ten symbol daje wam nadzieję na lepszą przyszłość - zakończył proboszcz.

  - Ta uroczystość to zwieńczenie naszych długoletnich starań, aby nasz związek miał swój sztandar - mówi Zbigniew Toczek, przewodniczący Zarządu Województwa Pomorskiego oraz Zarząd w Gdańsku PZKS.

  - Sztandar będzie naszym drogowskazem. Zawierzyliśmy się Matce Bożej Częstochowskiej i z pełną świadomością i odpowiedzialnością chcemy służyć Bogu, ludziom i ojczyźnie, jak zostało to zapisane na sztandarze - podkreśla Z. Toczek.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół