• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Szkaplerz to znak Maryi

  Justyna Liptak Justyna Liptak

  dodane 16.07.2017 17:00

  - Niech to dzisiejsze spotkanie i modlitwa będzie okazją do pogłębienia naszej wiary, odnowienia nadziei, z którą pójdziemy w nasze życiowe obowiązki, powinności i zadania oraz do pomnożenia miłości poprzez Matkę Bożą - naszą Matkę - mówił bp Zbigniew Zieliński.

  W niedzielę 16 lipca do swarzewskiego sanktuarium przybyli pielgrzymi z Półwyspu Helskiego, by wziąć udział w odpuście Matki Bożej Szkaplerznej, zwanym małym odpustem rybackim.

  Uroczystą Eucharystię na placu przy kościele, której przewodniczył bp Zbigniew Zieliński, poprzedziła kolorowa procesja z feretronami i sztandarami. Uczestnicy potwierdzili swoje przywiązanie do ziemi kaszubskiej poprzez ubiór - wiele osób miało na sobie regionalne stroje.

  W homilii bp Zieliński przypomniał, że Maryja jest matką, która do końca nie rezygnuje ze swojej roli i staje się dla nas obroną. - Przybywamy w tym dniu przed oblicze Pani Swarzewskiej, aby przeżyć spotkanie z Matką, która daje życie, troszczy się o nasz duchowy wzrost, zapewniając modlitewne zaplecze. Jesteśmy tu, aby jeszcze lepiej odkryć te szczególne dary - by przypomnieć sobie, że jesteśmy jej dziećmi - podkreślił biskup.

  - Szkaplerz to znak Matki, która chroni nas przed niebezpieczeństwami. Matka Boża Szkaplerzna jest dla nas ochroną, tarczą i pancerzem. Dzisiaj, w szczególny sposób, jest pośród nas po to, by dodać nam siły i otuchy - by utwierdzić nasze serca w swojej miłości - mówił kaznodzieja.

  Biskup podkreślił, że Matka Boża Swarzewska jest pomocą dla tych, którzy się do niej zwracają. - Życzliwe spogląda ku swoim dzieciom, które podejmują trud pracy na morzu, a także tym, które wychodzą w „morze” życiowych radości i trudów. Dlatego stając przed jej wizerunkiem, chciejmy jeszcze bardziej uwielbić Boga za dar naszej Matki - zaznaczył.

  Kaznodzieja tłumaczył, że jednym z największych problemów współczesnych chrześcijan jest przeciętne życie wiary. - Bardziej boimy się upadków i porażek niż czynienia dobra i zawierzenie Bożej Opatrzności. Stąd jeszcze bardziej w szkaplerzu powinniśmy odnajdywać obronę przed nieszczęściami i złem, ale przede wszystkim zachętę do życia, które stanie się radością - zaapelował do licznie zgromadzonych wiernych bp Zieliński.

  - Maryjo, Ty noszącym szkaplerz obiecałaś pomoc wśród niebezpieczeństw, zachowanie od piekła i rychłe wyzwolenie z czyśćca. Dopomóż nam tak żyć, abyśmy dostąpili wszystkich łask i przywilejów, jakie obiecałaś noszącym Twoją świętą szatę. Mistyczna Gwiazdo Góry Karmel, oświeć i prowadź nas drogą doskonałej miłości, abyśmy doszli do wielbienia Boga i dziękowania Tobie - na ziemi, a kiedyś w niebie - zakończył.

  Po Mszy św. odbyło się uroczyste nałożenie szkaplerza.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół