• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Akademia buduje wspólnotę

  ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

  dodane 18.11.2017 23:55

  - Udział w spotkaniach daje mi doświadczenie duchowego rozwoju. Dowiaduję się także wielu nowych rzeczy w kwestii liturgiki. Pomocne są też ćwiczenia praktyczne. Myślę, że człowiek powinien uczyć się przez całe życie - mówi Karol Budziak, jeden z uczestników Akademii Lektorskiej.

  W murach Gdańskiego Seminarium Duchownego odbyło się pierwsze spotkanie kolejnej edycji Akademii Lektorskiej. Oprócz wykładów z Pisma Świętego, liturgiki oraz zajęć praktycznych, młodzi uczestnicy wydarzenia mieli okazję zwiedzić katedrę oliwską i zapoznać się z jej bogatą historią. Był też oczywiście czas na modlitwę oraz spotkanie z klerykami podczas wspólnego posiłku.

  - Dzisiejsze spotkanie było nieco inne od pozostałych. Każdy z wykładów rozpoczynał się od krótkiego przypomnienia tego, co przekazano nam w roku ubiegłym. Rozpoczęliśmy także zgłębiać nowe zagadnienia. Wśród nich znalazł się wykład o Dziejach Apostolskich - mówi Karol Budziak.

  Karol ma trzydzieści lat. Przy ołtarzu służy od piętnastu. Jak sam twierdzi odstaje nieco wiekiem od większości swoich kolegów. Nie powoduje to jednak pomiędzy nimi rozdźwięku. Co więcej zauważa, że sam uczestniczy w procesie, w wyniku którego w diecezji zaczyna tworzyć się nowe środowisko.

  - Wielu kleryków znam od lat. Zauważam jednak, że Akademia Lektorska przekłada się na budowanie wspólnoty pomiędzy lektorami z różnych parafii archidiecezji. Pamiętamy już swoje imiona. Podczas minionych wakacji byliśmy wraz z niektórymi uczestnikami akademii na kursie ceremoniarza. Teraz zdarza się, że gdy w jakiejś parafii odbywają się duże uroczystości, zapraszamy do udziału kolegów, których poznaliśmy podczas spotkań akademii. Ostatnio byliśmy na takiej uroczystości w Letniewie. Wiadomo, że wówczas każda para rąk się przydaje - stwierdza.

  - Z naszej strony akademia jest propozycją wzrostu w rozumieniu Pisma Świętego. Dla młodych jest także okazją do duchowego rozwoju. Widać, że przynosi w ich życiu konkretne efekty - mówi kleryk Damian Ranachowski, jeden z organizatorów przedsięwzięcia.

  - Miałem okazję przyglądać się uczestnikom akademii. Widzę, że to naprawdę im pomaga - dodaje kl. Szymon Turzyński.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół