Nowy numer 17/2024 Archiwum

Gdyńskie "Serce" z ogólnopolską nagrodą dla zabytku

Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa laureatem ogólnopolskiego konkursu "Zabytek Zadbany". Powojenna świątynia zwyciężyła w kategorii "utrwalenie wartości zabytkowej obiektu".

Konkurs "Zabytek Zadbany" to prestiżowe wydarzenie, organizowane od 1975 r. i promujące obiekty zabytkowe, przy których wzorowo prowadzone są prace budowlane, konserwatorskie, rewaloryzacyjne i adaptacyjne. Jest to również wyróżnienie za systematyczne działania na rzecz zabytków - ich właściwego utrzymania zgodnie z najwyższymi standardami badawczymi i wykonawczymi. Nadzór nad konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a za procedury konkursowe odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa.

20 czerwca w Warszawie główną nagrodę w jednej z konkursowych kategorii - "utrwalenie wartości zabytkowej obiektu" - otrzymał kościół NSPJ, wybudowany według projektu Jana Borowskiego i Leopolda Taraszkiewicza z 1959 roku. Świątynia jest jedną z pierwszych nowoczesnych budowli sakralnych w Polsce, nawiązującą do gdyńskiego modernizmu, a jednocześnie architektoniczną pamiątką i symbolem burzliwych dziejów powojennej Gdyni.

Gdyńskie "Serce" z ogólnopolską nagrodą dla zabytku   Ks. prof. Jacek Bramorski odebrał w Warszawie nagrodę z rąk ministrów kultury i dziedzictwa narodowego. Archiwum prywatne Gdyńskie "Serce" z ogólnopolską nagrodą dla zabytku   Nagroda i dyplom dla gdyńskiej parafii w kategorii "utrwalenie wartości zabytkowej obiektu". Archiwum prywatne

- Nasz kościół jest świątynią jednolitą architektonicznie, zaprojektowaną we wszystkich obszarach użytkowych, wizualnych i artystycznych, co w przypadku kościołów jest rzeczą rzadką. Dodatkowo przez postać ks. Hilarego Jastaka świątynia zyskała wymiar historyczny i kulturotwórczy. Od 2014 r. rozpoczęliśmy systematyczne prace konserwatorskie i remontowe, by przywrócić zabytkowi jego wygląd z czasów bezpośrednio po wybudowaniu - mówi ks. prał. Jacek Bramorski, proboszcz parafii. Podczas wieloetapowych prac prowadzonych od 2016 r. wyremontowano m.in. dach kościoła, mur przy schodach wejściowych, oczyszczono elewacje powyżej parteru i poddano renowacji kamienną okładzinę ścian, w tym detale elewacji wykonane z tzw. stłuczki neclowskiej, czyli ceramiki kaszubskiej o charakterystycznej ornamentyce. Prace te były m.in. dofinansowane z budżetu miasta Gdyni, z programu dotacji na zabytki. Łączne wsparcie w ciągu 7 lat wyniosło ponad 560 tys. zł.

Kościół jest związany ze środowiskiem architektów. Był gospodarzem organizowanego w 2018 r. wydarzenia pn. "Wspólnie dbamy o gdyńskie zabytki", podsumowującego prace przy obiektach zabytkowych, które przeprowadzono rok wcześniej z wykorzystaniem środków i dotacji miasta Gdyni. Z kolei w 2019 r. w świątyni odprawiono uroczystą Mszę św. towarzysząca obchodom Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, zorganizowanego w Gdyni przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Dzięki wydarzeniu, w którym udział wzięli przedstawiciele ogólnopolskiego środowiska konserwatorskiego, zabytek zyskał ponadlokalną popularność.

- Nagroda jest ukoronowaniem wielkiego zbiorowego dzieła. W pierwszym rzędzie jest to nagroda dla naszych parafian, którzy dbają o kościół. Wielką pomoc okazały władze Gdyni i wszystkie osoby działające na rzecz naszego zabytku. Docenić należy również pracę panów Mirosława i Arkadiusza, wykonawców prac remontowych. Nasz kościół jest sercem Gdyni i dzięki wysiłkowi wszystkich to serce czuwa nad nami, w doskonałej formie - dodaje ks. prof. Bramorski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama