• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Wiceprezydent Gdańska: współpracujmy!

  Jan Hlebowicz

  dodane 07.12.2012 12:59

  ‒ Widzę ogromną potrzebę, aby o wychowaniu i nauczaniu dzieci rozmawiali praktycy i naukowcy. Bardzo często ich ogląd sytuacji różni się od siebie. Stworzyliśmy im okazję do spotkania i dyskusji ‒ mówi Piotr Kowalczuk, współorganizator.

  Na Uniwersytecie Gdańskim, 6 grudnia, po raz pierwszy odbyło się seminarium naukowe „Dziecko w instytucji”.

  Wykład o nauczaniu w muzeach wygłosiła prof. Jolanta Kruk. Według profesor muzeum powinno być ciekawym miejscem spotkań, interakcji, a nie tylko kolekcją eksponatów. ‒ Dobrym tego przykładem jest „Centrum Hewelianum” w Gdańsku, które dysponuje szeroką ofertą edukacyjną ‒ zauważyła.

  Prof. Agnieszka Nowak-Łojewska zdiagnozowała stan polskiej szkoły. ‒ Dzieci traktowane są przedmiotowo, nauczanie jest schematyczne, tradycyjne i ograniczające. Potrzeba naprawdę głębokiej zmiany ‒ stwierdziła kategorycznie.

  W obronie nauczycieli stanęła Ewa Kamińska, wiceprezydent Gdańska. Zauważyła, że wielu z nich uczy z powołania, współpracuje z innymi instytucjami, dokształca się, proponuje swoim podopiecznym ciekawe i różnorodne zajęcia.

  O dobrej współpracy ze szkołami mówiła także Beata Kowalczyk, dyrektor Powiatowej Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gdańskim. Jej zdaniem nauczyciel ma bardzo trudne zadanie. Z jednej strony powinien realizować program nauczania, a z drugiej indywidualnie podchodzić do każdego ucznia. ‒ Wspomagać pedagogów muszą pracownicy świetlic terapeutycznych i miejskich ośrodków pomocy rodzinie ‒ stwierdziła.

  Ewa Kamińska zaapelowała o dialog ludzi nauki, nauczycieli i pracowników socjalnych. ‒ Uczmy się od siebie nawzajem, czerpmy z naszych doświadczeń, współpracujmy ‒ mówiła.  Wyraziła także nadzieję, że seminarium „Dziecko w instytucji” będzie odbywało się cyklicznie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół