• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Ku czci bohaterów 1863 roku

  Jan Hlebowicz

  dodane 23.01.2013 01:21

  ‒ Gdyby nie kolejne powstania narodowe nie byłoby dzisiaj niepodległej Polski ‒ powiedział w trakcie homilii ks. Jan Kaczkowski.

  W kościele garnizonowym pw. św. Jerzego w Sopocie, 22 stycznia, w 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego odbyła się uroczysta Eucharystia w intencji Ojczyzny.

  Ks. Kaczkowski zwrócił uwagę na spory, które dzieliły powstańców. ‒ Konflikt pomiędzy obozami „białych” i „czerwonych” przypomina nam o sztuce dialogu. Dla dobra Polski musimy nauczyć się rozmawiać, a oduczyć podejrzliwości, zawiści, nieuzasadnionej wrogości. Wszystkie kłótnie, animozje trzeba rozwiązywać w duchu Ewangelii i miłości ‒ mówił kapłan. 

  Po nabożeństwie miało miejsce ponowne poświęcenie niewielkiej kapliczki z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Została ona wybudowana na dziedzińcu kościoła przed dziesięciu laty, na pamiątkę 140. rocznicy powstania styczniowego.

  ‒ Dyskusja historyczna nad szansami zrywu niepodległościowego z 22 stycznia 1863 roku jest uzasadniona. Jednak bez żadnych wątpliwości należy oddawać cześć tym, którzy przelali krew w walce za wolność Ojczyzny. Codziennie powinniśmy udowadniać, że ich ofiara nie poszła na marne ‒ powiedziała „Gościowi Niedzielnemu” obecna na uroczystości Anna Fotyga, posłanka PiS.

  Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku, kiedy Centralny Komitet Narodowy ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym i wezwał naród do czynnego przeciwstawienia się Imperium Rosyjskiemu. Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. Działania wojenne objęły zabór rosyjski oraz Litwę, Białoruś i Ukrainę.  Przez ponad rok walk poległo około 30 tysięcy osób, a blisko 40 tysięcy zostało zesłanych na Syberię.

  W najbliższym czasie, 24 stycznia, w Sali Akwen w Gdańsku wygłoszone zostaną wykłady Piotra Szubarczyka i Michała Stróżyka dotyczące powstania styczniowego na Pomorzu Gdańskim. Po nich nastąpi koncert pieśni inspirowanych malarstwem Artura Grottgera w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego. 26 stycznia, w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie odbędzie się Msza św. w intencji powstańców styczniowych, a po nabożeństwie Stowarzyszenie „Wataha” zaprasza na ognisko oraz gry powstańcze.

  Więcej na temat powstania styczniowego na Pomorzu w 05. numerze „Gościa Niedzielnego”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół