• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Jednostki specjalne w habitach

  Jan Hlebowicz

  dodane 01.02.2014 18:44

  - Każdego z nas, służącego Panu Bogu, można porównać do żołnierza. Księża diecezjalni, klerycy, stoją zawsze na pierwszej linii, głosząc Chrystusa. My, zakonnicy i zakonnice, jesteśmy trochę jak jednostki specjalne. A siostry klauzurowe i mnisi zazwyczaj działają na tyłach wroga i chociaż niewidoczni, to właśnie tam, poprzez swoją modlitwę służą Panu - mówił o. Albin Chorąży.

  W kościele pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Gdańsku-Oliwie 1 lutego rozpoczęły się archidiecezjalne obchody święta Ofiarowania Pańskiego. Tradycyjnie jest ono obchodzone jako dzień modlitw w intencji osób konsekrowanych. Uroczystej Eucharystii przewodniczył o. Janusz Warzocha, wikariusz biskupi do spraw zakonnych. Homilię wygłosił o. Albin Chorąży.

  - Niektórzy z nas są jak bogaty młodzieniec, który pragnął służyć Panu Bogu, ale nie miał odwagi zostawić dóbr materialnych. Osoby konsekrowane pozytywnie odpowiadają na wezwanie Jezusa. Starają się zostawić za sobą wszystko, co mają i pójść za Chrystusem.

  Jako świadectwo radykalnego pójścia za Chrystusem o. Chorąży przypomniał historię siedmiu mnichów z klasztoru trapistów w Tibhirine. W czasie wojny domowej w Algierii zostali oni porwani, a następnie zamordowani przez członków radykalnego ugrupowania muzułmańskiego. - Ci zakonnicy oddali swoje życie, aby być świadkami Chrystusa. Nie opuścili murów klasztoru, chociaż mogli. Woleli do końca zostać z ludźmi, którymi się opiekowali - podkreślił o. Chorąży.

  Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony jest w Kościele od roku 1997. Ustanowił go ojciec święty Jan Paweł II. Na ten dzień wybrał 2 lutego, kiedy w liturgii wspomina się ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • ksadamkaczor64
   02.02.2014 12:21

   "Pragniemy skierować kilka słów do młodzieży, do dziewcząt i chłopców.

   Drogi Młody Przyjacielu!
   Nie myśl, że życie konsekrowane jest czymś nudnym, bezbarwnym, niedzisiejszym, przeznaczonym dla tych, którzy nie są w stanie poradzić sobie w życiu. Nie ulegaj przewrotnej mentalności świata, wedle której sensem życia jest bogactwo i przyjemność.
   Jeśli słyszysz głos Mistrza, który Cię wzywa – odpowiedz hojnie i wielkodusznie, z radością i entuzjazmem. Życie konsekrowane jest piękną przygodą, której bohaterem jest On sam, Jezus Chrystus, Twój Zbawiciel. Tylko z Nim życie może być naprawdę spełnione. Jeśli Pan Cię wzywa, nie ociągaj się, ale wyrusz w drogę! To On zabierze Cię ze sobą, poprowadzi za rękę i pozwoli wypłynąć na głębię"
   (z listu biskupów na Dzień Życia Konsekrowanego 2 lutego 2014 roku)
   http://www.nazaretanki.krakow.pl/

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół