• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Inspirują nas chrześcijańskie wartości

  Dariusz Olejniczak

  dodane 14.04.2014 09:05

  W gdańskiej parafii św. Wojciecha Niedziela Palmowa była dniem uroczystości odpustu ku czci patrona archidiecezji.

  We Mszy św. uczestniczyli trzej biskupi - arcybiskup metropolita gdański Leszek Sławoj Głódź, bp pomocniczy Wiesław Szlachetka i bp senior Tadeusz Gocłowski. Wśród kapłanów byli m. in. przedstawiciele kurii oraz władze Gdańskiego Seminarium Duchownego.

  Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź podziękował wszystkim za udział w uroczystościach i przypomniał, że odbywają się one w Niedziele Palmową.

  - Dziś 13 kwietnia, dzień, w którym Mieszko I przyjął chrzest w 996 roku, ale też dzisiejsza Niedziela Palmowa rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. My także na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy przyszliśmy tu, by poświęcić palmy. Łączymy ten dzień z uroczystościami odpustowymi. dziękuję wszystkim tak licznie przybyłym na Wzgórze Wojciechowe - mówił do zgromadzonych metropolita gdański.

  Homilię wygłosił bp Wiesław Szlachetka. - Przez chrzest Mieszka I Polska się poczęła, a przez męczeństwo świętego Wojciecha Polska się zrodziła - mówił biskup Wiesław Szlachetka. - Polska stała się dla Europy czynnikiem równowagi między Wschodem a Zachodem. Zasiew męczeńskiej krwi świętego Wojciecha przyniósł wieloraki plon. To chrześcijaństwo zrodziło naszą ojczyznę,  szerzej Europę, do której i my należymy. To z inspiracji chrześcijańskiej zrodziła się nasza kultura, tożsamość i cywilizacja naszego kontynentu. Świadectwem tego jest dorobek średniowiecza, renesansu, baroku. Literatura, muzyka, malarstwo, a także powstawanie szkół i uniwersytetów. Cała kultura europejska, w  tym polska, jest przesycona wiara w Boga i wolą respektowania Jego praw.

  Co takiego jest w chrześcijaństwie, że inspiruje tak wspaniałą kulturę - pytał biskup Szlachetka. - Tym czynnikiem są wartości. Pierwszą z nich jest zdolność wpisywania się w różne kultury. Dzięki tej zdolności chrześcijaństwo zachowało dorobek filozofii greckiej i prawa i ekonomii Rzymu. Drugą wartością jest integralny obraz świata jako daru Boga. Człowiek ma z niego korzystać i opiekować się nim. Ponadto poznanie świata umożliwia poznanie Boga. W chrześcijańskim postrzeganiu świata nie ma sprzeczności między naukami przyrodniczymi  nauką Kościoła. Trzecia wartość to pojęcie godności ludzkiej. Boży obraz nosi w sobie każdy, bez względu na wiek, pochodzenie, status społeczny. I jeszcze czwarta wartość. Chrześcijaństwo jest religią zbawienia. Właśnie ta wartość daje poczucie głębokiego sensu dla trudu jaki podejmujemy. To z tej wartości płyną wszelkie szlachetne dzieła wielu wspaniałych ludzi. Kiedy Europa jest wierna tym wartościom, panuje pokój, ale gdy o nich zapominamy, wtedy zaczyna się dziać źle - przypominał bp Wiesław Szlachetka.

  W uroczystości odpustowej uczestniczyli wierni z parafii św. Wojciecha, przedstawiciele instytucji i organizacji, wspólnot religijnych. Obecni byli przedstawiciele samorządu Gdańskiego, radni i wiceprezydent miast Ewa Kamińska. Wśród zgromadzonych byli też parlamentarzyści. Oprawę muzyczną zapewnili gdańscy seminarzyści.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół