• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Nie bądźmy kościelnymi funkcjonariuszami

  Jan Hlebowicz

  dodane 02.04.2015 14:28

  - Nie bądźmy kościelnymi funkcjonariuszami. Kapłaństwo musi być radosne - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź.

  W archikatedrze oliwskiej 2 kwietnia odprawiona została uroczysta Msza św. Krzyżma pod przewodnictwem arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego. Uczestniczyli w niej abp senior Tadeusz Gocłowski, bp Wiesław Szlachetka oraz ok. 500 kapłanów archidiecezji gdańskiej. Nie zabrakło także sióstr zakonnych, zakonników oraz reprezentantów wspólnot życia konsekrowanego.

  Podczas Eucharystii zostały odnowione przyrzeczenia kapłańskie. Abp Głódź pobłogosławił także oleje chorych i katechumenów oraz poświęcił krzyżmo, czyli mieszaninę oleju z balsamem używaną do sakramentów chrztu, bierzmowania i święceń kapłańskich oraz konsekracji biskupów.

  - "Pan namaścił nas w Chrystusie olejem radości" - powiedział papież Franciszek podczas sprawowanej w bazylice watykańskiej Mszy św. Krzyżma rok temu. Dodał także, że to namaszczenie zachęca nas do wzięcia na siebie wielkiego daru radości i kapłańskiej pogody ducha. Radość kapłana jest cennym darem nie tylko dla niego, ale także dla wszystkich wiernych - mówił w homilii metropolita gdański.  

  - Prawdziwy kapłan namaszczony przez Boga dla ludu Bożego ma ścisłą relację z Jezusem. Gdy jej brakuje ksiądz staje się bałwochwalcą. Mówi o tym ojciec św. Franciszek. Nie traćcie tej relacji z Chrystusem. To jest wasze zwycięstwo, z tym idźcie naprzód - dodał arcybiskup.

  Abp Głódź nawiązał także do przypadającej 2 kwietnia 10. rocznicy śmierci Jana Pawła II. - Ojciec święty posługiwał Kościołowi świętemu przez 26 lat, 5 miesięcy i 16 dni. Każdy z nas ma swój dług wdzięczności wobec osoby świętego papieża oraz przeżycia związane z jego posługą, nauczaniem, wizytami w archidiecezji gdańskiej, cierpieniem, tuleniem krzyża w Wielki Piątek i próbą wypowiedzenia choć jednego słowa w Niedzielę Palmową - zaznaczył metropolita gdański.

  - "Santo Subito" - te słowa już się wypełniły. Dzisiaj św. Jan Paweł II odbiera chwałę w niebie i możemy jego ojcowskiemu wstawiennictwu zawierzyć nasze kapłaństwo - zakończył abp Głódź.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół