• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Z katedry na kalwarię

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 12.05.2015 14:03

  - Wierni, pielgrzymując do Matki Bożej Wejherowskiej, niosą oliwski wizerunek Maryi. To buduje pomiędzy nimi wyjątkowe więzi. A fakt, że Maryja doświadcza kultu w różnych miejscach i wizerunkach, pokazuje jedność wiary katolików oraz to, że jest Ona bliska każdemu z nas - mówi ks. Waldemar Waluk, proboszcz oliwskiej katedry.

  Już w najbliższy piątek 15 maja na pątniczy szlak wyruszy 347. pielgrzymka oliwska do Wejherowa. Rozpocznie ją o godz. 7 Msza św., odprawiona w katedrze oliwskiej przez bp. Wiesława Szlachetkę.

  Aby uczestniczyć w odpuście Wniebowstąpienia Pańskiego przeżywanym na "wejherowskich górkach", pielgrzymi w dwa dni pokonają ponad 40 km. Pierwszego dnia dotrą do Szemuda (ok. 27 km), gdzie - jak co roku - planowany jest nocleg. W sobotę trasa liczyć będzie nieco ponad 15 km. Powrót pielgrzymki do katedry planowany jest na niedzielę 17 maja ok. godz. 21.

  - Każdy z nas czeka na tę pielgrzymkę, aby powędrować na wejherowskie wzgórza, mimo że jest to Odpust Wniebowstąpienia Pańskiego na "wejherowskich górkach" gromadzi co roku tysiące pielgrzymów z południowej części Kaszub   Odpust Wniebowstąpienia Pańskiego na "wejherowskich górkach" gromadzi co roku tysiące pielgrzymów z południowej części Kaszub ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość ogromny trud - mówi Andrzej Dampc, prezes działającego przy oliwskiej katedrze Bractwa Krzyża Świętego, którego członkowie niosą 120-kilogramowy feretron.

  Oliwscy pątnicy dziedziczą tradycje organizowanej od 1668 roku pielgrzymki, która wyruszała do Wejherowa z nieistniejącego już klasztoru franciszkanów z Chełma.

  Do pielgrzymki można dołączyć także na trasie.

  Więcej o chełmskim klasztorze, feretronie Matki Bożej Oliwskiej i historii pielgrzymek z Chełma i Oliwy można przeczytać na s. III aktualnego, 19. numeru "Gościa Gdańskiego". 

   

  Miejsca postoju pielgrzymki w piątek 30 maja:

  godz. 10.30 - przy kościele pw. Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku-Osowie;

  godz. 12.30 - przy kościele pw. śś. Ap. Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie;

  godz. 15.15 - przy kościele pw. św. Wojciecha w Kielnie;

  godz. 18.30 - w kościele pw. św. Mikołaja w Szemudzie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół