• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Jeden kieliszek to za dużo

  Jan Hlebowicz

  dodane 08.09.2015 15:09

  - Eksperci w dziedzinie ginekologii przestrzegają, by kobiety w ciąży nie spożywały jakiegokolwiek alkoholu, bo to czynnik uszkadzający płód. Kiedy kobieta pije, razem z nią pije jej dziecko - tłumaczy dr n. med. Zofia Pankrac z Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Miasto Gdańsk, Gdańskie Centrum Profilaktyki i Uzależnień, Fundacja Fascynacje oraz Fundacja Wschodzące Słońce zapraszają 9 września na obchody światowego dnia FAS.

  Wydarzenie to ma uświadomić przyszłym matkom skutki picia alkoholu w trakcie ciąży. Początek o godzinie 9.09 na ul. Długiej przy Złotej Bramie. 

  W tym roku główną atrakcją będą przygotowane na tę okazję latawce, które wypuszczą uczestnicy obchodów, przechodnie oraz wolontariusze.

  Latawiec jest symbolem dzieci z Alkoholowym Zespołem Płodowym (FAS) i oznacza nadzieję na "wybicie się w górę". 

  W czasie wydarzenia uczestnicy będą mogli zapoznać się z historią światowego dnia FAS. Zorganizowany zostanie także przemarsz z kolorowymi latawcami, w którym wezmą udział dzieci, młodzież, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gdańsku, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, nauczyciele, wychowawcy oraz członkowie organizacji pozarządowych. 

  Najmłodsi stworzą rysunki i hasła zachęcające do zachowania abstynencji w czasie ciąży. Podczas wydarzenia dzieci i wolontariusze m.in. z Centrum Wolontariatu będą rozdawać mieszkańcom Gdańska ulotki zachęcające do abstynencji od alkoholu podczas ciąży. 

  - Wiedza pacjentek i pracowników służby zdrowia w zakresie ryzyka spożywania alkoholu w czasie ciąży wciąż jest niezadowalająca. Chcemy to zmienić - zaznacza Grażyna Rymaszewska, psychiatra od lat zajmująca się problematyką FAS. 

  Uroczystość zakończy wspólne zdjęcie uczestników na tle Zielonej Bramy. 

  Aby zgłębić wiedzę na temat FAS, Gdańskie Centrum Profilaktyki i Uzależnień zaprasza na specjalnie warsztaty przygotowywane przez specjalistów. Dla wszystkich zainteresowanych terminy szkoleń są do ustalenia z Małgorzatą Mont (tel. 502 430 755).

  Fundacja na rzecz dziecka i rodziny Fascynacje, ul. 3 Maja 25A, Gdańsk. E-mail: prezes@fundacjafascynacje.pl

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół