• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Rozpoznawać blask Bożego Słowa

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 01.10.2015 18:27

  - Reprezentujecie wielką liczbę studentów uczelni Wybrzeża, którzy trwają w duchowej łączności z Kościołem - mówił 1 października do zgromadzonych w katedrze oliwskiej abp Sławoj Leszek Głódź.

  Władze i wykładowcy wyższych uczelni oraz studenci spotkali się 1 października w katedrze oliwskiej, aby Eucharystią rozpocząć nowy rok akademicki.

  Mszy św. sprawowanej wraz z kilkudziesięcioma kapłanami, wykładowcami uczelni Wybrzeża oraz duszpasterzami akademickimi, przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź. Homilię wygłosił bp Wiesław Szlachetka.

  - Poznając świat i naturę ludzkiego bytu możemy rozpoznawać blask Bożego Słowa. Każda dziedzina wiedzy ludzkiej, jeżeli jest konsekwentna i obiektywna, wierna przedmiotowi badań i właściwej metodzie, odkrywa blask Bożego Słowa - mówił bp Wiesław Szlachetka.

  Kaznodzieja podkreślił, że wiedza, choć jest wielką wartością, domaga się mądrego wykorzystania. - Aby dobrze wykorzystywać wiedzę, potrzebna jest mądrość. Ją również znajdujemy w Słowie Bożym, które najpierw rozbrzmiewa w sumieniu i nakazuje czynić dobro, a zła unikać. Sumienie jest też naszym sędzią - wyjaśniał biskup.

  Bp Szlachetka przypomniał, że najpełniejszą odpowiedzią na ludzkie pragnienia jest jednak sam Jezus Chrystus. - Blask Bożego Słowa w odkrywanym świecie i głos Słowa słyszany w sumieniu nie wystarczy, aby życie miało sens. Tym, co odbiera naszemu życiu sens, jest śmierć. Potrzeba więcej Bożego Słowa, aby wyrwało nas z zaklętego kręgu życiowej pustki, którą wywołał grzech - zaznaczał hierarcha.

  - Chrystus, Odwieczne Słowo Boga, słowo wiedzy, mądrości, miłości i życia wiecznego pozwala się rozpoznawać na drogach nauki, w głosie sumienia, jeszcze pełniej w Biblii. Najpełniej jednak spotykam Chrystusa, gdy poprzez swoją obecność w kościele, przez modlitwę i udział w sakramentach św. wchodzę z nim w komunię - dodał.

  Biskup przestrzegał także przed wszelkim fałszem i zakłamywaniem rzeczywistości. Wśród pojawiających się w życiu zagrożeń wymienił m.in. odradzającą się ezoterykę i magię oraz świat wirtualny, który dla wielu „stał się niejako fundamentem rzeczywistości”.

  - Niech wysiłek naukowych zmagań cieszy się wolnością. Niech nauka będzie wolna od ideologii a jej zdobycze wykorzystywane z mądrością służą wszystkim ludziom. Zwłaszcza tym najsłabszym - powiedział bp Wiesław Szlachetka.

  Na zakończenie Eucharystii głos zabrał abp Sławoj Leszek Głódź. Podziękował profesorom i studentom za wspólną modlitwę. Zwrócił się także do alumnów I roku Gdańskiego Seminarium Duchownego. - Podziwiam waszą odwagę i waszą nadzieję. Że w otaczającej was atmosferze usłyszeliście jednak głos samego Chrystusa: Pójdź za mną - powiedział metropolita.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół