• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Polskie Pearl Harbor

  Jan Hlebowicz

  dodane 23.01.2016 14:09

  - To będzie muzeum narracyjno-terenowe, gdzie w formie spaceru mieszkańcy Pomorza i turyści będą poznawali szczegóły bitwy o Westerplatte i losy pojedynczych żołnierzy - mówi w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" wiceminister Jarosław Sellin.

  W siedzibie gdańskiego PTTK 23 stycznia odbyła się konferencja prasowa z udziałem Jarosława Sellina, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz historyka prof. Piotra Semków. Tematem spotkania było powstające w Gdańsku "Muzeum Westerplatte i wojny 1939".

  - To będzie muzeum bardzo oryginalne. Mieszkańcy Pomorza i turyści będą przemieszczać się nie po jednym budynku, ale po całym terenie Westerplatte. Spacerując od obiektu do obiektu, będą poznawać ogólną historię bitwy, ale także bardzo indywidualne losy pojedynczych żołnierzy - podkreśla J. Sellin.

  - Obrona Westerplatte to takie polskie Pearl Harbor. Chcemy przywrócić opowieść o tej siedmiodniowej bitwie przez pryzmat konkretnego człowieka, który tam walczył i bronił ojczyzny - dodaje.

  - Ma to być atrakcyjne miejsce do spędzenia wspólnego czasu z całą rodziną. Piękne otoczenie, na które składają się morze i las dookoła, z pewnością uprzyjemnią taki historyczno-edukacyjny spacer - zaznacza.

  Wiceminister Sellin odniósł się także do sporów, jakie toczą się wokół historii obrony Westerplatte. - Muzeum powinno przedstawiać obowiązujący w danym momencie stan wiedzy historycznej i konsensualną narrację wypracowaną przez historyków. Gdyby pojawiły się przełomowe odkrycia naukowe, które korygują naszą dotychczasową wiedzę o obronie Westerplatte, wówczas należałoby zmienić treść narracji. To zadanie dla naukowców - mówi.

  - Mam nadzieję, że w przyszłym muzeum będą odbywały się konferencje i sympozja, podczas których naukowcy prezentujący różne punkty widzenia będą mieli szansę na konstruktywną wymianę myśli - uzupełnia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół