• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Bogactwo i działanie Słowa

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 23.04.2016 21:01

  - Zachęcam, byście Biblią zajmowali się nadal. To jest naprawdę najciekawsza i najmądrzejsza księga. Nasze decyzje i postawy najpiękniej mogą się formować właśnie przez studium, przyjmowanie i rozważanie Bożego Słowa - mówił w Rumi bp Wiesław Szlachetka.

  Zmagania ostatniego, wojewódzko-metropolitalnego etapu Konkursu Biblijnego im. sługi bożego kard. Augusta Hlonda zgromadziły 23 kwietnia w rumskim kościele NMP Wspomożenia Wiernych 270 uczestników.

  W odbywającej się w dolnym kościele salezjańskiej parafii gali uczestniczyli m.in. bp Wiesław Szlachetka, Monika Kończyk, pomorska kurator oświaty, Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego oraz Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

  Poprowadził ją poseł Jan Klawitter, który jest także prezesem fundacji "Słowo". Zwycięzcom, których listę publikujemy poniżej, jury konkursowe przyznało nagrody rzeczowe i pieniężne.

  W tym roku tematem konkursu była Ewangelia według św. Łukasza. Swoją wiedzą wykazać się mogli zarówno uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści, jaki i uczniowie szkół średnich. Wydarzeniu towarzyszył też konkurs plastyczny, zorganizowany dla najmłodszych klas szkoły podstawowej.

  Ogółem, we wszystkich etapach tegorocznej edycji wydarzenia zorganizowanego przez Akcję Katolicką archidiecezji, fundację "Słowo" i rumską parafię, wzięło udział prawie 80 tys. uczniów szkół Wybrzeża. Wydarzenie patronatem honorowym objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

  - Gratuluję wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza laureatom. Dziękuję także organizatorom, nauczycielom, wychowawcom i katechetom, bo przecież to ich ogromna zasługa. Cieszę, że aż tylu uczniów wzięło udział w tym konkursie - mówił do zgromadzonych bp Wiesław Szlachetka.

  - Pragnę wam życzyć, byście nie zatrzymywali się tylko na Ewangelii św. Łukasza. Bo Biblia to wielka biblioteka. Pismo św. ma przecież 72 księgi. Przed nami więc wciąż jeszcze wielki świat bogactwa Bożego słowa i jego oddziaływania w naszej historii i dla naszego zbawienia - dodał.

  Dolny kościół rumskiej parafii wypełnił się po brzegi uczestnikami konkursu. Licznie przybyły także ich rodziny i katecheci   Dolny kościół rumskiej parafii wypełnił się po brzegi uczestnikami konkursu. Licznie przybyły także ich rodziny i katecheci ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Osiągnięte rezultaty świadczą nie tylko o ciężkiej i wytrwałej pracy, ale również o dużej dojrzałości i odpowiedzialności. Mam nadzieję, że otrzymane dyplomy i wyróżnienia zmotywują was do dalszego rozwoju oraz doskonalenia wiedzy i umiejętności. Życzę wszystkim kolejnych sukcesów w zgłębianiu tajników szeroko pojętej edukacji i nauki - mówiła do uczestników konkursu Monika Kończyk, pomorska kurator oświaty.

  - Jestem zaskoczona i bardzo szczęśliwa - powiedziała Marta Muchewicz, uczennica rumskiego liceum salezjanów, która zdobywając maksymalną liczbę punktów zajęła I miejsce wśród uczniów szkół średnich.

  - Do konkursu przygotowywałam się naprawdę długo. Praktycznie od momentu, kiedy usłyszałam, że tematem tegorocznego konkursu będzie Ewangelia według św. Łukasza - opowiada. - Za każdym razem, kiedy podczas Mszy słuchamy Ewangelii, docierają do nas jedynie jej fragmenty. Przeczytanie całości daje inny pogląd i oczywiście poszerza wiedzę - dzieli się Marta.

  - Myślę, że św. Łukasz kierując swój przekaz do osób nie znających obrzędów żydowskich i kultury tam panującej, starał się przekazać wszystko w sposób bardzo zrozumiały. Dlatego pewnie jest nam ten przekaz najbardziej bliski - tłumaczy.

  Czy przygotowanie do konkursu stanowiło dla niej duże obciążenie? - Podjęty trud był dla mnie bardziej przyjemnością połączoną ze zdobywaniem wiedzy - odpowiada laureatka.

  Zwycięzcy konkursu:

  Szkoły podstawowe

  1. Kornelia Różyńska (Szkoła Podstawowa w Borkowie)

  2. Marta Popek (Katolicka Szkoła Podstawowa w Gdyni)

  3. Aleksandra Struzik(Szkoła Podstawowa nr 1 Sopot) oraz Maciej Okoński (Szkoła Podstawowa nr 1 Sopot)

  Gimnazja

  1. Zuzanna Moskal (Gimnazjum Katolickie im. Jana Pawła II w Gdyni)

  2. Agata Hebel (Gimnazjum w Miechucinie)

  3. Anna Pomorska (Zespół Szkół w Stegnie)

  Szkoły średnie

  1. Marta Muchewicz (Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Rumi)

  2.Natalia Wasilke ( I Liceum Ogólnokształcące w Wejherowie)

  3. Agata Machula (1 Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Gdyni)

  W każdej z grup wiekowych jury przyznało także wyróżnienia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół