• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • 45 lat minęło...

  Justyna Liptak Justyna Liptak

  dodane 03.12.2017 16:10

  W niedzielę 3 grudnia w archikatedrze oliwskiej miała miejsce uroczysta Msza św. w intencji Chóru Chłopięco-Męskiego "Pueri Cantores Olivenses".

  Okazją do wspólnej modlitwy stały się obchody jubileuszu 45-lecia działalności. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Janusz Jasiewicz, proboszcz parafii.

  - Niech wybrzmi wspaniałe "Chwała na wysokości Bogu", jako wielkie dziękczynienie za tyle lat wspólnej pracy. Módlmy się w intencji wszystkich chórzystów, którzy byli i są częścią tego zespołu - mówił proboszcz.

  Kaznodzieja przypomniał o początkach "Pueri Cantores Olivenses". - Mówiąc o chórze, powinniśmy pamiętać o tym, który przyjął ich pod swoją pieczę i kuratelę. Mam tu na myśli ks. prał. Leona Kossak-Główczewskiego. Nie zapominajmy o nim w naszej dzisiejszej modlitwie - zaapelował ks. J. Jasiewicz.

  Wierni, którzy zdecydowali się uczestniczyć w jubileuszowej Mszy św. mieli okazję usłyszeć chór "Pueri Cantores Olivenses". - Wspaniałe brzmienie. Aż trudno mi było uwierzyć, że oni to śpiewają na żywo, bo dźwięk był tak czysty - prawdziwa uczta melomana - mówi pani Jadwiga, emerytka.

  Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Olivenses" jest jedynym na Pomorzu Gdańskim chórem chłopięco-męskim i jednym z nielicznych w Polsce. Początkowo jego aktywność artystyczna koncentrowała się głównie wokół uroczystości kościelnych, nieco później chór rozpoczął współpracę z gdyńskim Teatrem Muzycznym, biorąc udział w niektórych spektaklach.

  Uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwalach i konkursach, występował niemal we wszystkich krajach Europy, w USA i w Kanadzie. Latem 2007 r. chór odbył tournée koncertowe po Japonii i jako jedyny reprezentant Polski wystąpił podczas festiwali w Hamamatsu i Tokio. Zespół koncertował także na Wyspach Kanaryjskich, w Chinach oraz na Majorce.

  Chór prowadzony jest przez Jana Łukaszewskiego, dyrygenta, dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego, dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego "Mozartiana", który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Korepetycji wokalnych młodym chórzystom udzielają również śpiewacy Polskiego Chóru Kameralnego.


   


   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół