Niech odpoczywają w pokoju

Dzień Zaduszny wprowadza nas w zadumę nad przemijaniem i śmiercią. Jest też okazją do wspomnień o naszych zmarłych i modlitwy za nich. Przypominamy sylwetki duszpasterzy, których pożegnaliśmy w ciągu ostatniego roku.

Wspólnota parafialna z Kolbud w listopadzie ub.r. pożegnała swojego wieloletniego proboszcza ks. Józefa Nowaka. Kapłan stał na czele parafii pw. św. Floriana w latach 1987-2022. Odszedł 14 listopada 2023 r., w 74. roku życia i 50. roku kapłaństwa. Urodził się w Izbiskach 11 lipca 1950 roku. W czerwcu 1968 r. złożył dokumenty do Gdańskiego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie otrzymał w bazylice Mariackiej w Gdańsku 25 maja 1974 r. z rąk bp. Kazimierza Kluza. Jako wikariusz pracował w parafiach: św. Barbary w Gdańsku, Podwyższenia Krzyża Świętego w Gdańsku-Chełmie, Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku-Jelitkowie. Z dniem 20 lipca 1987 r. został ustanowiony proboszczem kolbudzkiej parafii. W czasie swojej posługi kapłańskiej został kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Wejherowskiej, a w grudniu 2007 r. - kapelanem Jego Świątobliwości. W latach 1991-2001 pełnił funkcję archidiecezjalnego duszpasterza rolników. Od roku 2001 był zaangażowany w duszpasterstwo straży pożarnej dla dekanatów wschodnich i południowych. Ponadto w latach 2006-2016 pełnił urząd dziekana dekanatu Kolbudy. W styczniu 2022 r. ks. Nowak złożył rezygnację z funkcji proboszcza parafii pw. św. Floriana.

14 marca br., w wieku 56 lat i w 32. roku kapłaństwa, po kilkuletniej chorobie w puckim szpitalu zmarł ks. Jan Plottke, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Starzynie. Urodził się 10 czerwca 1968 r. w Czarnej Dąbrówce. W maju 1986 r. pomyślnie zdał egzaminy maturalne, po czym złożył dokumenty z prośbą o przyjęcie do GSD. Święcenia prezbiteratu przyjął 23 maja 1992 r. z rąk abp. Tadeusza Gocłowskiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Gdyni-Chyloni i w parafii pw. Chrystusa Króla w Wejherowie. 1 sierpnia 2004 r. został ustanowiony proboszczem w Starzynie. Był ponadto archidiecezjalnym duszpasterzem rolników (2007-2014), wizytatorem nauki religii, członkiem Rady Kapłańskiej AG oraz wicedziekanem dekanatu Żarnowiec. Szczególnie wytrwała była posługa ks. Jana w czasie kaszubskich pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. 12 grudnia 2009 r. otrzymał tytuł kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Gdyni. Podczas uroczystości pogrzebowych, którym przewodniczył abp Tadeusz Wojda, żegnały go setki wiernych.

Swojego pierwszego proboszcza pożegnali też parafianie z Gdyni-Dąbrowy. 28 maja br. odszedł, po długiej i wyczerpującej chorobie, ks. Marek Boniewicz. Był budowniczym kościoła i proboszczem parafii pw. Trójcy Świętej od 1987 roku. Pełnił tę funkcję przez 35 lat, aż w 2022 r. przeszedł na emeryturę, posługując jednak nadal gdyńskiej wspólnocie jako rezydent. Odszedł w 74. roku życia i 48. roku kapłaństwa. Przyszedł na świat 22 października 1950 r. w Toruniu. Po maturze w 1970 r. rozpoczął formację do kapłaństwa w Seminarium Duchownym w Pelplinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 13 lutego 1977 r. z rąk bp. Bernarda Czaplińskiego. Po nich pracował jako wikariusz w parafiach: św. Katarzyny w Stężycy, Wniebowzięcia NMP w Chełmnie oraz Podwyższenia Krzyża Świętego w Gdyni-Witominie. Następnie w 1987 r. powierzono mu zadanie organizacji nowego ośrodka duszpasterskiego w Gdyni-Dąbrowie, gdzie po erygowaniu parafii został ustanowiony jej proboszczem.

Swojego wikariusza pożegnali wierni z parafii pw. św. Michała Archanioła w Gdyni-Oksywiu. W wieku 61 lat i w 34. roku kapłaństwa 23 czerwca br. zmarł ks. Jacek Pokoński. Urodził się 6 października 1962 r. w Nowym Mieście Lubawskim. W 1983 r. zdał egzamin maturalny i wstąpił do nowicjatu Zakonu Braci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, gdzie spędził 1,5 roku, po czym wrócił do rodzinnego domu z decyzją złożenia dokumentów o przyjęcie do seminarium w Oliwie, co zrobił w czerwcu 1984 roku. Z rąk bp. Tadeusza Gocłowskiego 18 maja 1991 r. przyjął święcenia prezbiteratu. Posługiwał duszpastersko jako wikariusz w parafiach: św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku-Brzeźnie, św. Jacka w Straszynie, św. Walentego w Gdańsku-Matarni, św. Józefa w Gdańsku-Przymorzu, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gościcinie, Chrystusa Dobrego Pasterza w Gdyni-Cisowej, św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku-Nowym Porcie, Świętej Rodziny w Gdańsku-Stogach.

1 sierpnia tego roku zmarł ks. Krzysztof Homoncik, budowniczy kościoła i proboszcz parafii pw. św. Ojca Pio w Gdańsku-Ujeścisku. Odszedł, po długiej i wyczerpującej chorobie, w wieku 62 lat i w 35. roku kapłaństwa. Urodził się w Nowym Sączu 29 marca 1962 roku. Po maturze w 1984 r. złożył dokumenty do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Ze względów zdrowotnych na III rok formacji przeszedł do GSD. Święceń kapłańskich udzielił mu 19 maja 1990 r. bp Tadeusz Gocłowski. Jako wikariusz pracował najpierw w parafii Świętej Rodziny w Gdańsku-Stogach, a potem Ducha Świętego i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gdyni-Oksywiu. 1 lipca 2000 r. został desygnowany do organizowania nowej wspólnoty w Gdańsku-Ujeścisku. 30 lipca tego samego roku metropolita gdański utworzył parafię pw. bł. Ojca Pio w Gdańsku-Ujeścisku, mianując go proboszczem. Od 2001 r. pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza Grup Modlitewnych Ojca Pio. W 2009 r. metropolita ustanowił ks. Krzysztofa odpowiedzialnym za duszpasterstwo rodzin w archidiecezji gdańskiej. W grudniu 2014 r. otrzymał godność kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Gdańsku-Starych Szkotach. W 2022 r. został też powołany do Rady Kapłańskiej. Był także dziekanem dekanatu Gdańsk-Łostowice. 6 sierpnia br. pożegnały go setki wiernych, wdzięcznych za jego duszpasterską posługę.

Do domu Ojca odszedł również ks. Zygmunt Iwicki. Kapłan zmarł 2 sierpnia br. w 95. roku życia i 69. roku kapłaństwa. Był doktorem filozofii i historykiem sztuki. Pochodził z Lubiewa k. Tucholi, gdzie przyszedł na świat 23 kwietnia 1930 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 22 lipca 1956 r. w archikatedrze oliwskiej z rąk bp. Franciszka Salezego Korszyńskiego. Posługiwał w parafiach: Bożego Ciała w Pręgowie, NSPJ w Pszczółkach, Przemienienia Pańskiego w Nowym Dworze Gdańskim, NSJ w Gdańsku-Wrzeszczu, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim, Matki Boskiej Bolesnej w Gdańsku, Niepokalanego Poczęcia NMP w Gdańsku, Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie oraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku-Jelitkowie Od 1971 r. przebywał za granicą - do 1978 r. w Niemczech, a potem w Szwajcarii. Pracował jako profesor w Kantonsschule Kollegium Schwyz (Zurych) i konserwator przy tamtejszym Muzeum Diecezjalnym. W 2002 r. został pasowany na rycerza Zakonu Papieskiego Rycerzy Grobu Chrystusa w Jerozolimie. Jako historyk sztuki napisał wiele prac na temat archikatedry oliwskiej. Jego ostatnia publikacja dotycząca Oliwy to "Bedeker oliwski. Oliva antiqua et praesens".

Swojego duszpasterza pożegnali też parafianie z Wocław. Urodzony w Kielnie 6 października 1958 r. ks. Waldemar Naczk po ukończeniu nauki i zdanej maturze w liceum ogólnokształcącym w październiku 1977 r. podjął się pracy zawodowej jako ekspedytor w Zarządzie Portu Gdynia. Rok później rozpoczął naukę w Policealnym Studium Zawodowym w Gdańsku-Wrzeszczu na kierunku geodezja. W 1980 r., po ukończonym studium, rozpoczął pracę w Urzędzie Gminy Szemud na stanowisku geodety. W latach 1982-1983 odbył zasadniczą służbę wojskową. W wakacje 1985 r. zakończył pracę zawodową i zgłosił się do GSD. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 maja 1991 r. z rąk bp. Tadeusza Gocłowskiego. Jako wikariusz pracował w parafiach św. Brata Alberta w Gdańsku-Przymorzu, św. Kazimierza w Gdańsku-Zaspie i NMP Królowej Różańca Świętego w Gdańsku-Przymorzu. 1 lipca 2008 r. metropolita gdański powierzył mu urząd proboszcza parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Wocławach. W czasie posługi kapłańskiej pełnił także funkcje wizytatora nauki religii. Zmarł 22 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..