• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Modlitwa na symbolicznym cmentarzu

  Dariusz Olejniczak

  dodane 01.11.2012 18:17

  We wspólnej modlitwie w Dniu Wszystkich Świętych na gdańskim Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy uczestniczyli przedstawiciele wyznań obecnych w mieście.

  Był to hołd złożony przez współczesnych minionym pokoleniom gdańszczan, którzy budowali miasto i pozostawili w nim ślady swojej obecności. Niestety, po ich grobach dziś już nie ma śladu.

  - Zostały zniszczone przez ludzi i zapomniane przez ludzi – powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Dziś to miejsce ma symbolizować naszą pamięć o tych minionych pokoleniach. Demonstrując swój szacunek i pamięć chcemy przekazać te myśli nowemu pokoleniu, aby też odnosiło się ono do osób innych wyznań, narodowości czy mówiących innym językiem z szacunkiem, otwartością, bo chcemy, aby te cechy gdańskiej tożsamości były stale obecne w przyszłym Gdańsku budowanym przez nasze dzieci.

  W spotkaniu uczestniczył m.in. ksiądz Bartłomiej Stark, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku. Duchowny odmówił modlitwę za dusze zmarłych pochowanych na cmentarzu oraz wszystkie minione pokolenia gdańszczan.

  Z kolei Hani Hraish, imam muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Gdańsku, wezwał do tego byśmy nie tylko pamiętali o zmarłych, ale także zadumali się chwilę nad sensem naszego życia. Jak powiedział - Myślenie o śmierci przygotowuje nas do życia wiecznego, dzięki temu stajemy się lepszymi ludźmi.

  Gdański Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy, mieszczący się przy ul. 3 Maja,  powstał w 2002 roku jako forma hołdu i pamięci o minionych pokoleniach gdańszczan, których groby czas starł z przestrzeni miasta. Na cmentarzu zgromadzono prochy zmarłych zebrane z nieistniejących dziś nekropolii. Na granitowej płycie stanowiącej centralny element Cmentarza wyryto słowa poetki Maszy Kaleko: „Tym, co imion nie mają na grobie, a tylko Bóg wie, jak kto się zowie".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Erazm
   01.11.2012 17:44
   Dlaczego brak tu informacji, że cmentarz znajduje się obok kościoła Polskokatoickiego i jednym z jego pomysłodawców był właśnie proboszcz tej parafii ks. Rafał Michalak. Czy może nie na rękę redakcji mówić, że nie wszystko co dobre pochodzi z Koscioła Rzymskokat.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół