• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Abp Głódź: Duch Święty kieruje Kościołem

  Jan Hlebowicz

  dodane 17.03.2013 17:44

  ‒ Mamy znowu tego, który, mocą sukcesji apostolskiej, będzie trzymał ster Kościoła Świętego ‒ mówił w czasie homilii o papieżu Franciszku abp Sławoj Leszek Głódź.

  W kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gdańsku Suchaninie 17 marca odbyła się uroczysta Msza św. transmitowana przez Telewizję Polonia. Przewodniczył jej abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. 

  Arcybiskup w swojej homilii nawiązał do ostatnich wydarzeń, które miały miejsce w Kościele. ‒ 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, papież Benedykt XVI oznajmił swoją decyzję o abdykacji. Był to akt głębokiej odpowiedzialności za Kościół i jego wiernych, motywowany miłością i troską ‒ mówił metropolita gdański.

  Abp Głódź nawiązał również do rozpoczynającego się pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka. ‒ To co miało miejsce w Kaplicy Sykstyńskiej nie było tylko aktem głosowania z całym ceremoniałem w otoczce starożytnej procedury. To Duch Święty kieruje Kościołem (...), którego nowość polega jedynie na zmianie formy w głoszeniu Ewangelii i odwiecznych prawd. Na ich straży stoi następca św. Piotra, papież. Będziemy wsłuchiwali się w nauczanie Ojca Świętego Franciszka, który będzie prostował i wskazywał ścieżki do Pana ‒ powiedział arcybiskup.

  Metropolita gdański mówił też o szczególnej roli Kościoła katolickiego w ojczyźnie nowowybranego papieża. Abp Głódź zauważył, że w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej trwają lewicowe rządy, dążące do usunięcia Kościoła ze sfery publicznej poprzez ustawy uderzające w moralność katolicką m.in. legalizację aborcji, podważanie świętości rodziny i małżeństwa, a także teologię wyzwolenia, której symbolem jest wizerunek Chrystusa z karabinem na ramieniu. ‒ W Argentynie Kościół staje się obiektem ataków i ograniczeń. Kardynał Bergoglio niejednokrotnie upominał się o respektowanie podstawowych praw Bożych w ustawodawstwie i życiu publicznym ‒ stwierdził abp Głódź.

  Arcybiskup odniósł się także do przeżywanego w Kościele Wielkiego Postu. Według metropolity wszyscy jesteśmy w wielkim tłumie, który poprzez praktyki pokutne podąża za Chrystusowym krzyżem. Każdy z nas powinien jednak postawić sobie pytanie: w którym miejscu się znajduję? Czy jestem Judaszem, a więc zdrajcą? Czy też Piłatem umywającym ręce? A może Szymonem z Cyreny pomagającym nieść krzyż albo Nikodemem poszukującym wiary?

  Po zakończeniu homilii abp Głódź dokonał uroczystego wprowadzenia i intronizacji relikwii bł. Jana Pawła II w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gdańsku Suchaninie. ‒ Istnieje silna duchowa więź między bł. Janem Pawłem II a papieżem Franciszkiem. To papież Polak podniósł księdza Bergoglio do godności kardynalskiej, a wcześniej mianował go biskupem ‒ przypomniał arcybiskup Głódź.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół