• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Słudzy Eucharystii

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 16.12.2013 06:05

  - Życie i posługa akolity ma być świadectwem wiary i pełnego szacunku dla Ciała Chrystusa, które niesie ludziom w Komunii świętej - mówił do kleryków IV roku abp Sławoj Leszek Głódź.

  W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku- Żabiance odbyła się uroczystość wprowadzenia w posługę akolitatu 14 kleryków GSD. Na ceremonię przybyli alumni oraz moderatorzy i księża profesorowie seminarium. Obecni byli również członkowie rodzin kleryków oraz parafianie i wierni z terenu archidiecezji.

  - Posługa akolitatu przypomina nam, że wzrastanie w wierze nie jest możliwe bez tajemnicy Eucharystii - mówił metropolita. Przypomniał także, iż posługi akolitatu udzielane klerykom stanowią etap w ich drodze do kapłaństwa. Jak podkreślał metropolita, drodze tej musi towarzyszyć pragnienie ewangelizacji świata. - Ewangelię Chrystusa trzeba głosić wszędzie, wszystkim ludziom - mówił. - A Nowa Ewangelizacja domaga się opartego o szacunek dla trwałych wartości dialogu z całym światem – zaznaczał metropolita.

  Obrzęd posługi lektoratu składa się z dwóch istotnych części. Pierwszą jest modlitwa i błogosławieństwo kandydatów. - Najłaskawszy Boże. Spraw, aby wiernie spełniając służbę przy ołtarzu i godnie rozdzielając swoim braciom chleb życia wiecznego stale wzrastali w wierze i miłości w budowaniu Twojego Kościoła - modlił się za nowych akolitów metropolita. Następnie wręczając im patenę z chlebem i kielich z winem mówił: - Przyjmij naczynie z chlebem do sprawowania Eucharystii i tak postępuj, abyś mógł godnie służyć Kościołowi przy stole Pańskim.

  Akolitat jest jedną z dwóch posług, które po Soborze Watykańskim II zastąpiły udzielane wcześniej tzw. mniejsze święcenia. Wprowadzony w tę posługę mężczyzna jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej. Może m.in. rozdawać Komunię podczas Mszy św. lub zanosić ją chorym.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • custos
   20.12.2013 08:46
   Tytuł galerii zdjęć "Akolici 2013:
   "​W czwartek, 12 grudnia, w Sanktuarium MB Fatimskiej na gdańskiej Żabiance, abp Sławoj Leszek Głódź wprowadził w posługę lektoratu 14 alumnów IV roku GSD. Zdjęcia: ks. Rafał Starkowicz /

   W notatce również: cyt. "Udzielenie posługi lektoratu składa się z dwóch części...." i dalej o o modlitwie i wręczeniu naczynia z chlebem.

   Może trochę skupienia przy pisaniu przydałoby się????
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół