• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Maryja - misjonarka

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 01.06.2014 12:02

  Uroczystą Eucharystią sprawowaną na rynku w Wejherowie rozpoczęły się obchody odpustu Wniebowstąpienia. Przewodniczył jej abp José Rodríguez Carballo, sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

  W sobotni wieczór 31 maja, u stóp polowego ołtarza wzniesionego tuż przed fasadą wejherowskiego ratusza, zgromadzili się mieszkańcy miasta oraz przybyli na uroczystość pielgrzymi. Wśród uczestników uroczystości można było dostrzec duża grupę przedstawicieli władz samorządowych z Krzysztofem Hildebrandtem, prezydentem Wejherowa na czele. Wraz z abp Carballo Mszę św. sprawował abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita Gdański oraz kilkudziesięciu kapłanów.

  - My wszyscy tu obecni potrzebujemy zdrowia duszy i ciała. Potrzebujemy pośredniczki, która nas w tym wspomaga. Ona jest wśród nas. Wyniesiona do chwały, koronowana przez Jana Pawła II - mówił podczas powitań metropolita.

  Homilię w języku włoskim wygłosił abp Carballo. W tłumaczonym na bieżąco słowie hierarcha ukazał Maryję, jako wzór do naśladowania. - Maryja jest dla nas modelem życia - mówił. - Jest protomisjonarką. My także jesteśmy wezwani, by być misjonarzami - podkreślał. - Powinniśmy wyjść z zakrystii, by głosić publicznie naszą wiarę w Jezusa Chrystusa. Nie możemy wstydzić się naszej wiary, bycia uczniami Chrystusa - zaznaczał abp Carballo. - Będziemy prawdziwymi misjonarzami, jeżeli ofiarujemy siebie w służbie tym, którzy tego potrzebują, szczególnie najbiedniejszym i najmniejszym. Będziemy misjonarzami, gdy będziemy gotowi budować mosty pojednania - mówił. Podkreślił, że wezwanie do głoszenia Chrystusa w naturalny sposób powinno być realizowane w chrześcijańskiej rodzinie. - Macie być misjonarzami także w otaczającym Was społeczeństwie. Trzeba bronić życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Przed tym tak ukochanym przez Was obrazem zwracam się szczególnie do młodych, byście nie wstydzili się waszej wiary. Zaproście waszych rówieśników do wiary w Jezusa Chrystusa. Kiedy On wchodzi w nasze życie, niczego nam nie zabiera. Obdarowuje nas, bo daje prawdziwy sens naszemu życiu - zachęcał.

  Na zakończenie Eucharystii głos zabrał Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. Przypomniał on trwające przez 19 lat zabiegi o koronację wejerowskiego obrazu Matki Bożej. Podkreślił także pasyjno-maryjny wymiar wejherowskiego sanktuarium. - Od 360 lat spływają na wiernych łaski. A Matka Boża roztacza swój matczyny płaszcz nad mieszkańcami miasta. Wiara czyni cuda - mówił. Następnie przedstawiciele miasta dokonali aktu zawierzenia Wejherowa Matce Bożej.

  Na wejherowskim rynku zabrzmiały słowa wypowiedziane przez Bogdana Tokłowicza, zastępcę prezydenta ds. polityki społecznej: ʺW tej uroczystej chwili pragniemy ponowić nasze zawierzenie Tobie, Maryjo. Zawierzamy Tobie naszą ojczyznę, władze samorządowe naszego powiatu, miast i gmin, nasze rodziny, ojców i matki, młodzież i dzieci, naszych chorych i starszych, a nade wszystko zagubionych i słabych, tych, którzy jeszcze szukają i tych, którzy odeszli od Chrystusa i Jego Kościoła. Oddajemy Ci w opiekę naszego papieża Franciszka, naszych biskupów, władze miast i gmin naszego powiatu, naszych kapłanów, rodziny zakonne oraz cały zawsze wierny Tobie Lud Kaszubski. Prosimy Cię nasza Pani, otocz opieką wszystkie warsztaty pracy, szpitale i miejsca, gdzie ludzie czują się samotni i zagubieni. Bądź Panią naszych miast i wiosek. Czuwaj nad naszymi trudami. Strzeż wiary i Kościoła w naszej ojczyźnie. Madonno Wejherowska, Uzdrowienie Chorych na duszy i ciele - módl się za nami.ʺ

  Przewodniczący uroczystościom abp José Rodríguez Carballo jest generałem franciszkanów. 6 kwietnia 2013 papież Franciszek mianował go tytularnym arcybiskupem Belcastro oraz sekretarzem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół