• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • "Ślązak" zwodowany w Gdyni

  Justyna Liptak

  dodane 02.07.2015 15:44

  - Wodowanie to dopiero początek. Bo trzeba dalej ciężko pracować nad tym, żeby polską Marynarkę Wojenną odbudować - mówił wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak podczas uroczystości wodowania okrętu patrolowego ORP "Ślązak".

  Uroczystości związane z chrztem i wodowaniem okrętu odbyły się w Stoczni Marynarki Wojennej SA w Gdyni, która buduje patrolowiec ORP "Ślązak".

  - Przed nami kolejne wodowania i kolejne decyzje odbudowujące siłę naszej Marynarki Wojennej. To jest dobra wiadomość dla całej Polski, że wracamy z nowymi okrętami, budowanymi w polskich stoczniach - mówił wicepremier Siemoniak.

  "Ślązak" jest pierwszym od 21 lat okrętem zbudowanym w polskiej stoczni i przekazanym MW. - Mam nadzieję, że zamkniemy dzisiaj pewien etap. Chcąc odpędzić pechowego ptaka, wybraliśmy nazwę, która nawiązuje do szczególnych relacji między Śląskiem a Gdynią. Są to dwa silne bieguny polskości - podkreślił T. Siemoniak.

  Wicepremier podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu. - Dziękuję polskim stoczniowcom szczególnie. Wierzyliśmy, że są w stanie wykonać to zadanie, doskonale się spisali. Czekamy na kolejne okręty od polskich stoczni - mówił.

  I dodał: - Rozbudowa naszej Marynarki Wojennej to nie tylko sentyment. Nie tylko miłość Polaków do Bałtyku. To potrzeba naszych czasów. Pokazały to niedawno bardzo duże sojusznicze manewry na Bałtyku - Baltops. Także NATO, ze względu na to, co się dzieje w Europie i wokół Europy, w zupełnie nowy sposób patrzy na zdolności morskie.

  Wicepremier przyznał, że Bałtyk jest morzem strategicznym i dla Polskich interesów, i dla interesów NATO.

  Zgodnie z harmonogramem prac, okręt powinien wejść do służby pod koniec przyszłego roku. Potrzebne są jeszcze skompletowanie i przeszkolenie załogi, wyposażenie jednostki oraz próby morskie.

  Budowany od 2001 roku ORP "Ślązak" ma ponad 95 m długości i ponad 13 m szerokości. Może osiągać prędkość powyżej 30 węzłów. Pierwotnie miał być wielozadaniową korwetą typu Gawron. Niestety, ze względu na cięcia budżetowe, ustalono, że jednostka, której kadłub był gotowy, zostanie dokończona, ale w mniej zaawansowanej i tańszej wersji - jako patrolowiec.

  Matką chrzestną okrętu ORP "Ślązak" została Maria Waga, żona zmarłego w 2008 r. Romualda Wagi, admirała i byłego dowódcy Marynarki Wojennej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół