• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Upamiętnili ks. Kaczkowskiego

  Jan Hlebowicz Jan Hlebowicz

  dodane 28.03.2017 19:40

  W pierwszą rocznicę śmierci ks. Jana Kaczkowskiego sopocianie odsłonili poświęconą mu tablicę pamiątkową.

  W kościele pw. św. Jerzego w Sopocie podczas Mszy św. odsłonięta i poświęcona została tablica upamiętniająca ks. Jana Kaczkowskiego. "Niezwykły człowiek, zawsze otwarty na potrzeby innych. Doktor nauk etycznych, bioetyk. Twórca puckiego hospicjum. Sopocianin, który w tym kościele 16 czerwca 2002 roku Mszą św. prymicyjną rozpoczął swoją kapłańską posługę" - możemy przeczytać.

  Homilię wygłosił pracujący na Ukrainie ks. Jan Wójcik, sopocianin i znajomy ks. Kaczkowskiego. - Coraz więcej Ukraińców pracuje w Polsce. Wielu z nich przebywa w Trójmieście - Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Ja sam, posługując na Ukrainie, nigdy nie spotkałem się z niechęcią czy wrogością. O to samo proszę Polaków względem naszych braci zza wschodniej granicy - mówił.  

  - Myślę, że ks. Jan Kaczkowski, gdyby tu był, dołączyłby się do tego apelu. Sam podkreślił w jednym z wywiadów: "Chrystus nigdy nie dzieli, nigdy nie odrzuca. Nigdy! »Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili«. Tam nigdzie nie ma »chyba że« z gwiazdką i podpisem. Nie ma: »Chyba że jesteś zupełnie inny, chyba że jesteś dziwny«".

  - Jan, którego znałem od dawna, odwiedził mnie na Ukrainie razem ze swoim tatą. Wsparł mnie nie tylko duchowo, ale także materialnie. O jeden, jak i drugi rodzaj pomocy proszę także was - zaapelował do zgromadzonych w kościele.

  Ksiądz Kaczkowski zmarł 28 marca ubiegłego roku. Pochowano go 1 kwietnia. Choć kojarzony był z Puckiem, gdzie działało stworzone przez niego hospicjum, miał też bardzo silne związki z Trójmiastem. Urodził się w Gdyni, a dużą część życia spędził w Sopocie.

  Sopot upamiętnia ks. Kaczkowskiego także poprzez specjalne wydanie "Rocznika Sopockiego", zawierające wybór tekstów dziennikarskich i relacji ludzi, którzy mieli zaszczyt i okazję poznać ks. Kaczkowskiego. "Rocznik" jest już dostępny, a 21 kwietnia w Dworku Sierakowskich o godz. 18 odbędzie się spotkanie z redakcją i autorami tekstów tego wydania.

  Dodatkowo 8 kwietnia o godz. 20 w kościele pw. św. Jerzego odbędzie się uroczysty koncert poświęcony pamięci duchownego. Wystąpią muzycy Polskiej Filharmonii Kameralnej z Sopotu.

  Wspomnienia o ks. Janie Kaczkowskim TUTAJ.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół