• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Abp Głódź: Dziękujemy za waszą modlitwę i pracę

  Jan Hlebowicz Jan Hlebowicz

  dodane 17.09.2017 19:10

  Msza św. jubileuszowa w intencji Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek.

  W kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku-Brzeźnie 17 września odprawiona została Msza św. jubileuszowa w intencji Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek, które w tym roku świętują 100-lecie istnienia. Uroczystości przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź.

  W homilii metropolita gdański przypomniał historię zgromadzenia, które zostało założone przez matkę Jadwigę Kuleszę 24 czerwca 1917 roku w Białej Cerkwi koło Kijowa. - Najpierw, wsłuchując się nieustannie w pragnienie Najświętszego Serca Pana Jezusa, matka Jadwiga założyła ochronkę dla dzieci osieroconych na skutek działań wojennych. A dla zgłaszających się do pomocy w prowadzeniu tego dzieła dziewcząt, stała się matką i założycielką wspólnoty zakonnej - powiedział arcybiskup.

  Siostry podejmowały katechizacje i różne formy oddziaływania apostolskiego, zwłaszcza wobec młodzieży żeńskiej. W Łucku i Kowlu powstały dwa duże sierocińce, w których wprowadzono nowoczesny system wychowawczy.

  Nowy układ granic po II wojnie światowej, zmusił siostry do przeniesienia się wraz z dziećmi na teren obecnej Polski. Trzeba było wszystko budować od początku. - W powojennej sytuacji siostry przesiedliły się do nowych miejsc zakładając kolejne, nowoczesne domy, m.in. w Puławach, Kwidzynie, Zagórowie i Otwocku. Są obecne także poza granicami Polski - w USA, Ekwadorze, Libii, Brazylii oraz Białorusi - mówił metropolita gdański.

  - A w Gdańsku od 50. lat siostry uczestniczą w życiu parafialnym w Gdańsku-Brzeźnie. Troszczą się o wychowanie dzieci i młodzieży poprzez katechizację i działalność przedszkolną, którą prowadzą niemal od początku swojej obecności. W imieniu całej archidiecezji gdańskiej pragnę podziękować za waszą modlitwę i pracę, a także wyrazić wdzięczność Panu Bogu za wszelkie łaski, dobrych ludzi i dobrodziejów, którzy wspierają wasze zgromadzenie - zwrócił się do sióstr abp Głódź.

  W trakcie uroczystości głos zabrała także m. Marcelina Kuśmierz OSB, przełożona generalna zgromadzenia. - Dziękujemy mieszkańcom Brzeźna i innych dzielnic Gdańska za zaufanie wobec naszego zgromadzenia wyrażone w powierzeniu nam opieki nad waszymi dziećmi. Dziękujemy za życzliwość oraz wszelkie formy przekazywanej siostrom pomocy - mówiła. 

  - Dzisiejsze świętowanie odbywa się w miejscu szczególnym. Wystarczy chwila wędrówki, aby znaleźć się na brzegu morza i usłyszeć szum fal. Obyśmy wpatrzeni w morskie fale, w sercach naszych usłyszeli głos Chrystusa i jego zachętę: "Wypłyń na głębię" - dodała.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół