Nowy numer 17/2024 Archiwum

Obrazy bohaterów na gdańskim IPN

W czwartek 29 lutego na siedzibie gdańskiego IPN zawisły wielkoformatowe banery, przedstawiające sylwetki żołnierzy wyklętych. To jeden z elementów obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Pomorzu.

Na budynku we Wrzeszczu przy al. Grunwaldzkiej, głównej arterii miasta, zawisły wizerunki żołnierzy i partyzantów II podziemia - można zobaczyć banery m.in. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, Danuty Siedzikówny ps. Inka, rtm. Witolda Pileckiego, Zdzisława Badochy ps. Żelazny i Henryka Wieliczki ps. Lufa.

W konferencji prasowej, która odbyła się przy budynku Oddziału IPN w Gdańsku i zapowiadała obchody święta na Pomorzu, wzięli udział: dyrektor oddziału Marek Szymaniak, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Daniel Czerwiński i naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Katarzyna Lisiecka. Konferencję poprowadził asystent prasowy Artur Chomicz.

Obrazy bohaterów na gdańskim IPN   Konferencja prasowa przed siedzibą IPN w Gdańsku. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Marek Szymaniak nawiązał do sylwetek żołnierzy wyklętych na wielkoformatowych banerach. - To bardzo ważne, aby roku 1945 nie utożsamiać z momentem, w którym Polska, pomimo zakończenia II wojny światowej, odzyskała niepodległość. Tak się nie stało i tysiące żołnierzy, którzy w okresie II wojny światowej w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego walczyli o wolność naszej ojczyzny, po 1944 r. tę walkę o niepodległość naszej ojczyzny kontynuowały. Byli wśród nich również ci, których dzisiaj na budynku siedziby Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Gdańsku upamiętniamy szczególnie, poprzez wywieszone banery. Mają one przypominać mieszkańcom Gdańska o ważnych na Pomorzu i ważnych dla całej Polski postaciach - mówił.


W programie tegorocznych obchodów znalazły się uroczystości, działania upamiętniające, prelekcje, prezentacje wystaw i szereg innych wydarzeń, które zapowiedzieli pozostali uczestniczy konferencji.

W piątek 1 marca o godz. 17 na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku (ul. gen. Antoniego Giełguda) będzie miał miejsce uroczysty Apel Pamięci pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku oraz złożenie kwiatów na grobach Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka". O godz 18.30 w bazylice św. Brygidy uroczysta Msza św.

W ramach upamiętnienia odbędą się następujące wydarzenia:

  • 1 marca, Sopot (ul. Bohaterów Monte Cassino) - złożenie kwiatów przy zrealizowanej w 2023 r. przez Oddział IPN w Gdańsku tablicy pamięci sierż. Józefa Franczaka "Lalka",
  • 1 marca, Gdańsk, cmentarz Srebrzysko - złożenie kwiatów na grobach żołnierzy wyklętych, wpisanych do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

W uroczystości złożenia kwiatów i zapalenia zniczy wezmą udział pracownicy Oddziału IPN w Gdańsku. Organizatorzy zachęcają także do indywidualnych odwiedzin na cmentarzach na grobach bohaterów.

  • 1 marca, godz. 13, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (pl. W. Bartoszewskiego 1) - prelekcja "5 Wileńska Brygada AK na Pomorzu" dr. hab. Piotra Niwińskiego w ramach działalności Fundacji Pomorskich Kresowian,
  • 1 marca, NOT w Gdańsku (ul. Rajska 6) - spektakl słowno-muzyczny "Czyste serce - rzecz o Łukaszu Cieplińskim" (wydarzenie biletowane dla uczniów szkół),
  • 3 marca, Gdańsk - III Gdański Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, godz. 13 - pomnik Jana III Sobieskiego,
  • 3 marca, Gdynia - XI Gdyński Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, godz. 16 - skrzyżowanie ul. Świętojańskiej i al. Piłsudskiego.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama