Nowy numer 17/2024 Archiwum

Cystersi, salezjanie i... Krzyżacy

Rumia w 2024 r. będzie świętować jubileusz 800-lecia. Istotny wkład w rozwój miasta miały zgromadzenia zakonne, o czym będzie można usłyszeć podczas konferencji 21 listopada.

Mało jest miejscowości, które mają tak stary rodowód jak Rumia. Mało kto zdaje sobie również sprawę z tego, że jest to aż 800 lat. Byt prawny Rumi rozpoczyna się w 1224 r., co potwierdza najstarszy dyplom oliwski, który przetrwał do naszych czasów - dokument wystawiony przez kancelarię księcia Świętopełka Wielkiego [o poszukiwaniach tego dokumentu przez Społeczny Komitet Obchodów 800-lecia Rumi pisaliśmy TUTAJ - przyp. aut.].

Jak podkreśla Kazimierz Klawiter, przedstawiciel SKO 800 Rumia, takiej daty nie można przeoczyć. - Rok 2024 to znakomita okazja do podkreślenia naszej bogatej historii. To również sprzyjająca okoliczność do budowania tożsamości Rumi, która ciągle ma z tym niemały problem. Dlatego też postanowiliśmy zawiązać Społeczny Komitet Obchodów 800-lecia Rumi, który działa już od półtora roku. Przyjęliśmy stosowny program i realizujemy go. Sporo wydarzeń mamy już za sobą. Ostatnio rozstrzygnęliśmy konkurs kompozytorski "Rumina 800" na pieśń pochwalną o Rumi do tekstu prof. Kazimierza Nowosielskiego - zaznacza K. Klawiter.

Przed komitetem następne wyzwania. - 21 listopada odbędzie się organizowana we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Książąt Pomorskich w Rumi konferencja na temat wkładu zgromadzeń zakonnych w budowanie tożsamości naszego miasta. Będziemy mówić o trzech zakonach - cysterskim, salezjańskim i... krzyżackim. Opactwo cystersów otrzymało wieś Ruminę w darze od księcia Świętopełka w 1224 r. i władało nią do 1772 roku. Krzyżacy także mieli duży wpływ na naszą miejscowość - Zagórze było własnością zakonu. Salezjanie przybyli do Rumi przed II wojną światową. Do dziś - dzięki prężnie działającym dwóm salezjańskim parafiom - stanowią duszpasterski fundament miejscowości i mają istotny wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży - podkreśla przedstawiciel SKO 800 Rumia.

Na konferencję zaproszono znanych uczonych. - O cystersach opowie prof. Andrzej Groth z Uniwersytetu Gdańskiego. Temat salezjański przybliży salezjanin urodzony w Rumi - ks. prof. Henryk Skorowski, były rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Będzie też specjalista od Krzyżaków - dr Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku - wylicza K. Klawiter.

Nadchodząca konferencja to nie tylko interesujące prelekcje. Zaprezentowana zostanie również multimedialna makieta przedstawiająca topografię Rumi w sekwencjach chronologicznych. Wydarzenie jest otwarte, zaproszeni są wszyscy chętni.

Program wydarzenia.   Program wydarzenia.
Materiały prasowe organizatora

Konferencja odbywa się w partnerstwie z Muzeum Archeologicznym, Muzeum Archidiecezjalnym i Archiwum Państwowym w Gdańsku oraz Muzeum Zamkowym w Malborku. Honorowy patronat nad nim objął Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Patronem medialnym jest "Gość Gdański ".

Wydarzenie dofinansowano z budżetu Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra". Więcej informacji nt. działalności SKO 800 Rumia TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama